Sport

Fotbalový kvalifikační maraton na Sportu 1 a 2 pokračuje

Fotbalisté na stadionu

Evropská část bojů o světový šampionát v roce 2018 se rozjela ve velkém stylu. Padaly spousty krásných gólů a nebyla nouze o několik šokujících výsledků. Diváci Sportu 1 a 2 ovšem dlouho bez mezinárodního fotbalu nezůstanou. Už na začátku října jsou, v rámci druhé reprezentační pauzy, na programu dva hrací dny v každé kvalifikační skupině.

K vidění toho bude i tentokrát více než dost. Velkou pozornost bude, mimo jiné, poutat bitva skupiny A mezi těžkými vahami z Nizozemska a Francie. „Oranjes“ mají momentálně jasně stanovený cíl. Nový kvalifikační cyklus načali náročným zápasem ve Švédsku, který skončil remízou 1:1, přestože svěřenci bývalého vynikajícího obránce Dannyho Blinda byli lepším a produktivnějším týmem. Francie na začátku kvalifikace nastoupila proti Bělorusku, výsledkem ovšem byla bezgólová remíza. Utkání Francie–Nizozemsko se odehraje v Amsterdam Areně a dá se očekávat tuhá bitva. Ještě před ní ovšem oba týmy čeká jedno utkání – Nizozemci přivítají Bělorusy, Francouzi pro změnu Bulhary.
 
Minimálně stejně zajímavý by měl být i duel, který nabídne skupina G mezi Itálií a Španělskem. Španělé v osmifinále turnaje ME ve Francii vypadli po prohře 0:2 právě s Italy a kvalifikační duel se tak zřejmě ponese v duchu fotbalové pomsty. Jasný signál všem soupeřům dali svěřenci Julena Lopeteguiho už v úvodním zápase. V Leónu si Španělé nekompromisně poradili s outsiderem z Lichtenštejnska v poměru 8:0. Hattrickem se prezentoval David Silva, po dvou gólech dali Alváro Morata a Diego Costa.
 
Tato trojice se postaví jedné z nejlepších defenziv na světě. Italové spoléhají na zkušenou čtveřici z Juventusu ve složení Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci a Andrea Barzagli. Ta v minulé sezóně Série A byla statisticky nejlepší v soutěži a v kvalifikačním cyklu před ME i díky ní Italové neprohráli v jediném zápase. Na začátku září nastoupili na půdě nevyzpytatelných Izraelců a po nepříjemné bitvě zvítězili 3:1. To jsou výsledky, které většina fotbalových fandů očekávala. Co ovšem nečekal skoro nikdo, bylo zaváhání novopečeného mistra Evropy, Portugalska. Ve skupině B je tým kolem Cristiana Ronalda největším favoritem na přímý postup z prvního místa. Soupeřem číslo jedna by mu měl být výběr Švýcarska, který na turnaji výkonnostně rozhodně nezklamal. A v úvodním vzájemném duelu v Basileji se fotbalový vzestup helvetského kříže jasně ukázal. Domácí porazili Portugalce, tentokrát bez zraněného Cristiana Ronalda, 2:0 a udělali první výrazný krok směrem k postupové pozici. 
 
Zapomenout nesmíme samozřejmě ani na české a slovenské reprezentanty. Výběr nového trenéra Česka Karla Jarolíma načal nový kvalifikační cyklus domácím zápasem proti Severnímu Irsku. To bylo donedávna považováno za outsidera většiny evropských soubojů, ovšem v posledních letech přišlo výrazné zlepšení a před turnajem ve Francii dokonce tým Michaela O'Neilla vyhrál svou skupinu.
 
V Praze na Letné vzájemné utkání skupiny C skončilo bez gólu a to i přes četné šance domácích fotbalistů. Ty čeká v říjnu ultimátní test. Jedou totiž na hřiště posledního mistra světa, Německa. Svěřenci Joachima Löwa se sice rozloučili s dlouholetým kapitánem Bastianem Schweinsteigerem, ale ze své síly nic neztratili. Na úvod bez problémů přejeli Norsko 3:0 a na domácí půdě budou ještě silnější. 
 
Slovenští fotbalisté museli proti favoritovi skupiny F nastoupit hned zkraje. Trnava přivítala fotbalisty Anglie, kteří se proti zodpovědné hře Slovenska dlouho trápili, rozhodující gól dali až v poslední minutě nastaveného času. V říjnu čeká Slováky měření sil s dalším ostrovním soupeřem, v domácím zápase nastoupí proti Skotsku a šance na plný bodový zisk budou určitě vyšší. Další reprezentační pauza toho jednoduše nabídne mnoho. Byla by škoda, kdybyste si neudělali čas na ten nejkvalitnější mezinárodní fotbal.
 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Kvalifikace na fotbalové MS

Sport
Foto Sport1
sobota 1. 10.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na