Sport

Bundesliga: Bavorský klenot dominuje Bundeslize, znovu…

Bundesliga

Stejně jako v celém Německu je i v Bavorsku sport s kulatým míčem doslova náboženstvím. Od roku 1900 v hlavním městě Bavorska kope FC Bayern Mnichov.

Začátky FCB přitom nebyly vůbec jednoduché. Bayern hrál zprvu v oblastní bavorské lize, až v roce 1926 přišel první úspěch v podobě vítězství mistrovství jižního Německa. První celonárodní trofej pak získal v roce 1932. Po nástupu Adolfa Hitlera se však vývoj bavorského klubu pozastavil, když musel trenér i prezident, oba židovského původu, opustit zemi. 
Po válce již „Die Roten“, jak se Bayernu přezdívá, patřil mezi nejlepší kluby v Německu. Když se v roce 1963 spojily všechny tzv. Oberligy do národní soutěže, netrvalo to dlouho a Bayern svou sílu ukázal. Ve své první sezoně skončil třetí a zvítězil v německém poháru. Díky tomu se kvalifikoval do Poháru vítězů, který o rok později vyhrál. V třetí sezoně v Bundeslize už se radoval z vítězství. V té době se do sestavy začaly prosazovat mladé talenty jako například Gerd Müller, Sepp Maier, nebo Franz Beckenbauer, kteří se stali legendami FCB. 

Dominance, popularita

FC Bayern Mnichov je v Německu vnímaný jako historicky nejúspěšnější klub. Aby ne, Bundesligu vyhrál celkem čtyřiadvacetkrát. Jeho rival, FC Norimberk, je v počtu získaných titulů na druhém místě, vyhrál devětkrát. Úspěchy samozřejmě přicházejí i v německém poháru a Lize mistrů. Slavnému DFB Pokal opanovali modro-bílo-červení celkem sedmnáctkrát, Pohár mistrů evropských zemí, nově Ligu mistrů pak pětkrát. 
Dominance Bayernu napříč stoletím samozřejmě přináší nové a nové fanoušky. Říká se, že Bayern buď milujete, nebo nenávidíte. Podobně jako je to třeba u Sparty nebo Barcelony. Z německých týmů má bavorský velkoklub největší fanouškovskou základnu po Evropě a vyprodává téměř všechny stadiony, které navštíví. Podle studie německé Sport+Markt je Bayern s 20,7 miliony fanoušků pátým nejpopulárnějším klubem v Evropě. V Německu mu fandí přes 10 milionů lidí. 
Mezi lety 1972–2005 sídlil Bayern na Olympijském stadionu v Mnichově, v roce 2005 přesídlil do nově vybudované Allianz Areny, jejíž zkonstruování stálo 340 milionů eur a jejíž kapacita na ligová utkání činí 75 tisíc diváků. 
Hrát za Bayern je samozřejmě obrovská pocta. V Allianz Areně jsou vyobrazeny největší hvězdy historie: Beckenbauer, Müller, Maier, Matthäus, Hoeness, Elber nebo Kahn. V jejich stopách nyní kráčejí nové hvězdy, které píší historii nejslavnějšího německého klubu.  

Mašina na peníze

Fotbalová Sparta dává na platy hráčů a realizačního týmu 150 milionů korun ročně. To FC Bayern vyplácí na mzdách přes 203 milionů eur, což je v přepočtu více než 5,6 miliardy korun. Není divu, že si Bayern tyto výdaje může dovolit, vždyť v sezoně 2013/2014 činily jeho příjmy 431,2 milionů eur. 

Bundesliga

Sport
Foto Profimedia.cz
Eurosport 1 HD čtvrtek 12. 3. Můj TV program

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC