Sport

Běžecká paráda jménem Tour de Ski

Běžecká paráda jménem Tour de Ski

Světová špička v běhu na lyžích má před sebou 14. ročník Tour de Ski. Eurosport vysílá jeho kompletní program od 28. prosince do 5. ledna. Všechny závody bude komentovat Štěpán Straka.

Když se řekne Tour de Ski, rozproudí se krev každému fanouškovi běžeckého lyžování. Na přelomu roku se opět pojede sedm náročných závodů v pouhých devíti dnech. Tour de Ski odstartuje dvěma závody ve švýcarském zimním středisku Lenzerheide, bude pokračovat další dvojicí závodů v italském Toblachu a na závěr nejlepší lyžaře světa uvidí ve třech závodech diváci v italském Val di Fiemme. A závěr to bude parádní.

Vyvrcholením Tour de Ski je totiž tradičně výstup po sjezdovce na Alpe Cermis. Pro ty, kteří si to nedokážou představit, připomínáme, že převýšení činí 420 me­trů s maximálním stoupáním 28 procent. O tomto extrémním výšlapu se traduje, že se pořadatelé inspirovali v cyklistice stoupáním na Alpe d'Huez. V tomto ročníku čeká závodníky podstatná změna, zatímco v minulosti startovali s odstupy podle průběžného pořadí, tentokrát je pro ně připraven hromadný start.

Štěpán Straka komentuje běh na lyžích na Eurosportu již téměř celou dekádu, od zimní olympiády v roce 2010. Samotnou Tour de Ski pak komentoval poprvé v sezoně 2010/11. Na co rád vzpomíná a co je na TdS nejnáročnější? „Tour de Ski je paráda, kterou si vždy užívám. V minulosti jsem se hodně těšil na přejezdovou etapu z Cortiny do Toblachu, závodníky snímali ze skútrů, žádné prudké kopce a my jsme mohli nádherně vidět, jak nejlepší technici umějí lyžovat, třeba takový Dario Cologna nebo Marcus Hellner. Pro lyžaře je to strašně obtížných devět dní. Podstatné je zůstat zdráv. Téměř denně jdou do obrovské intenzity, zažívají pozdní večerní přesuny a rozhodně nejsou obklopeni nějakým perfektním komfortem. Právě vzdálenosti a náročné přesuny byly v minulosti značně kritizovány, tentokrát se proto pojede pouze ve třech lokacích.“

A Alpe Cermis? Štěpán Straka: „Podle mého názoru taková sjezdovka v opačném směru do běžeckého lyžování nepatří, je to poněkud extrém, ale zažilo se to, pro diváky je to samozřejmě atraktivní závěr, vždyť je to už tradiční koncové místo Tour de Ski, které pořadatelé nikdy neměnili.“

Součástí Tour de Ski bývaly v minulosti i závody v Novém Městě na Moravě, a dokonce v Praze, kde se třikrát za sebou sprintovalo, naposledy v lednu 2010. Třikrát v Praze, ovšem pokaždé jinde, nejprve na Hradčanském náměstí, poté na holešovickém Výstavišti a nakonec na Strahově. Štěpán Straka u toho tehdy ještě „komentátorsky“ nebyl, ale pražské závody si pamatuje: „Snad kromě skandinávských zemí nepovažuji koncept městských okruhů za šťastný, navíc ten poslední pražský závod nebyl dobrou vizitkou, pořadatelé nedokázali připravit kvalitní podmínky.“

České běžecké lyžování už v současnosti nemá jména jako Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová. Časy, kdy Lukáš Bauer dvakrát Tour de Ski vyhrál, jsou už dávnou minulostí, přesto stojí za to užít si společně se Štěpánem Strakou Tour de Ski, vrchol lyžařské zimy: To nejlepší ve Světovém poháru přijde po Vánocích, nejprve 14. ročník slavného seriálu Tour de Ski, poté jeden sprint v Drážďanech a uprostřed ledna přijde na řadu Nové Město na Moravě. Naposledy hostila Česká republika závod SP v roce 2016, tehdy se v bílé stopě před domácími fanoušky proháněl například olympijský medailista Lukáš Bauer. Tentokrát bude mít česká reprezentace nové tahouny – sourozence Novákovi.“

SP v běhu na lyžích 2019/20

Seriál SP v běhu na lyžích 2019/20 se zastaví až 21. března v kanadském Canmore. Na obrazovkách Eurosportu budou moci diváci sledovat kompletní program Světového poháru. A to znamená i největší jména lyžařského světa jako Johannes Høsflot Klæbo, Alexandr Bolšunov, Sjur Røthe, Federico Pellegrino, Ingvild Flugstad Østbergová, Natalja Něprjajevová, Jessica Digginsová či Therese Johaugová.

Tour de Ski

Sport
Foto GETTY IMAGES
sobota 28. 12.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC