Sport

Australian Open: rekordy a české naděje

Australian Open 2016

První Grand Slam letošní sezony nabídne pod australským sluncem jako vždy výjimečný tenisový zážitek. Čekat můžeme nejen skvělou diváckou kulisu a zápasy za extrémních teplot, ale také prolomení některých letitých rekordů. Zda se přepíší historické tabulky či zaboduje některé z českých želízek v ohni, můžete sledovat mezi 18. a 31. lednem na stanicích Eurosport 1 HD a 2 HD.

Lleyton Hewitt: dvacet a dost

Tenisový hrdina z Adelaide ukončí po letošním Australian Open kariéru a stane se nehrajícím kapitánem daviscupového týmu protinožců. Bývalá světová jednička a držitel dvou grandslamových a 30 titulů ATP svou 20. účastí zároveň zaznamená rekord turnaje. Poprvé se zde objevil v roce 1997 jako patnáctiletý, čímž se stal a dosud je historicky nejmladším kvalifikovaným hráčem na dvorcích Melbourne Parku. Krásnou, ale nepravděpodobnou rozlučkou by pro něj samozřejmě bylo finále, ve kterém naposledy v roce 2005 podlehl v pěti setech Maratu Safinovi. Austrálie od té doby na svého zástupce v duelu o turnajové vítězství čeká.
 

Serena Williams: Grafová na dosah

Současná světová jednička okruhu WTA se bude v Melbourne ucházet již o 22. grandslamový titul kariéry. Vzhledem k tomu, že vyhrála čtyři z pěti posledních „majors“ a na špici žebříčku se drží již 151 týdnů v řadě, je bez debaty jasnou favoritkou turnaje. Pokud uspěje, dotáhne se v počtu gradslamových vítězství na legendární Steffi Grafovou a pouhé tři další ji budou dělit od překonání absolutního rekordu 24 finálových triumfů, který drží již přes 40 let Australanka Margaret Courtová. Svůj zápis v historii tenisu tak může americká hráčka na Australian Open opět pořádně zvýraznit.
 

Novak Djoković: vládce Austrálie

Číslo 1 dnešního mužského tenisu bude na letošním Australian Open také sahat po rekordech. Pokud zvítězí, získá mimo prize money 2 650 000 USD také sdílený trůn hráče s historicky nejvíce tituly z australského turnaje. Před srbským dravcem se otřásají i další statistiky – v případě finálového triumfu prodlouží svou nepřerušenou sérii turnajových vítězství na 16 (začala právě na loňském Australian Open) a dotáhne se v historických tabulkách na Björna Borga a Rod Lavera s celkovým počtem 11 grandslamových titulů.
 

Roger Federer: legenda při chuti

Jediným, kdo se v minulé sezoně dokázal alespoň přiblížit Novaku Djokovićovi, byl švýcarský gentleman kurtů Roger Federer. Přiblížit je správné slovo a bývalá světová jednička má Srbovi co vracet – tři ze šesti jeho loňských porážek má na svědomí právě Djoković. Že Švýcar pro zlepšení bilance udělá letos maximum, dokládá mimochodem i pikantní angažování „Djokerova“ přítele Ivana Ljubičiće na pozici kouče. Ten může novému svěřenci na letošním Australian Open každopádně pomoci k dosažení historického milníku. Pokud postoupí do osmifinále, bude na jeho kontě již 300 vítězných grandslamových zápasů, což dosud žádný tenista v dějinách nedokázal. A to je i pro legendu Federerova formátu bezesporu pořádná motivace…
 

Petra Kvitová: hrozba pro Serenu

Současná světová šestka a nejlepší česká hráčka Petra Kvitová má za sebou spíše průměrnou sezonu, ve které ji trápily vleklé zdravotní potíže. I tak ale dokázala poprvé postoupit do čtvrtfinále US Open a získat tři tituly okruhu WTA – v Sydney, New Havenu a Madridu. Právě v semifinále posledně jmenovaného turnaje se jí povedla věc, kterou žádná jiná hráčka v roce 2015 nedokázala – porazit Serenu Williamsovou ve dvou setech. Pokud tedy někdo dokáže překvapit a Američanku na letošním Australian Open ohrozit, mohla by to být možná právě rodačka z Bílovce.
 

Tomáš Berdych: čekání na Grand Slam

Český hráč se loni díky šestému místu na žebříčku ATP dokázal opět kvalifikovat na Turnaj mistrů, získat dva okruhové triumfy a také se oženit s krásnou modelkou Ester Sátorovou. Na opojný pocit vítěze grandslamového turnaje ale tenista původem z Valašského Meziříčí stále čeká. Proč by toto prokletí nemohl zlomit právě na Australian Open 2016? Loni zde postupem do semifinále dosáhl nejlepšího sezonního výsledku na turnajích „Velké čtyřky“ a dvě zápasová vítězství navíc nejsou pro českou hvězdu a finalistu Wimbledonu 2010 rozhodně z říše snů.

Australian Open

Sport
Foto Profimedia.cz
Eurosport 1 HD pondělí 18. 1. Můj TV program

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC