Sport

Australian Open 2017 tradičně na Eurosportu HD

Angelique Kerber - sedminásobná vítěžka Australian Open

Více než 20 hodin živého tenisového vysílání denně nabídne Eurosport z prvního grandslamu roku 2017 – Australian Open.

Eurosport bude vysílat Australian Open na obou programech od 16. do 29. ledna. Celkem se mohou diváci těšit na přibližně 200 hodin živých přenosů. Eurosport bude vysílat nejen z hlavního kurtu Roda Lavera, ale i z dalších dvorců včetně Hinsense Areny a Margaret Court Areny. Všechny tři hlavní haly mají zatahovací střechy, Australian Open je prvním grandslamem, jehož haly mají takové vybavení.

Eurosport bude vysílat nejen finálové zápasy dvouher, ale i čtyřher včetně smíšené. Atmosféra Australian Open je úžasná, Australané mají tenis rádi a rádi fandí. Počet diváků australského grandslamu každým rokem stoupá, loni ho vidělo rekordních 760 363 diváků. Odměny pro vítěze jsou astronomické, v loňském roce si Djoković a Kerber každý vydělali téměř čtyři miliony australských dolarů. Novak Djoković triumfoval loni v Australian Open pošesté, čímž vyrovnal dosavadní rekord Roye Emersona, mezi ženami je nejúspěšnější Margaret Court se sedmi triumfy, Serena Williams předloni zvítězila pošesté. Nasazenými jedničkami budou v roce 2017 Andy Murray a Angelique Kerber, mezi hráči nepřijdete ani o naše zástupce – Tomáše Berdycha, Karolínu Plíškovou a Barboru Strýcovou.

Každý den se mohou diváci těšit nejen na dramatické sportovní zápolení, ale i na analýzy a rozhovory tenisového experta Eurosportu Matse Wilandera v tradičním magazínu Game, Set & Mats. Eurosport se zaměří i na nekonvenční rozhovory s tenisovými legendami a nejzábavnější tenisové momenty.

Česká (československá) stopa je v historii turnaje jasně viditelná. Loni hrály finále ženské čtyřhry Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká, finále mužské čtyřhry Radek Štěpánek (s Nestorem). Ze 16 finalistů dvouher a čtyřher tak byla trojice z České republiky, v tomto směru byla ČR nejúspěšnější zemí. Největšího úspěchu dosáhl náš tenis v roce 1989, kdy se ve finále utkali Ivan Lendl s Miloslavem Mečířem. Lendl vyhrál Australian Open dvakrát v letech 1989 a 1990, navíc byl dvakrát ve finále, posledním českým vítězem byl v roce 1998 Petr Korda. V ženské dvouhře dvakrát dominovala Hana Mandlíková (1981 a 1987), finále hrály i Jana Novotná, Helena Suková a Renáta Tomanová.

Poprvé se dnešní australský grandslam hrál v roce 1905 na trávě pod názvem Australasian Championship. Během více než stovky let se Australian Open hrálo v pěti australských a dvou novozélandských městech (Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane, Perth, Christchurch a Hastings).

Vzhledem k odlehlosti Austrálie se turnaje desítky let zúčastňovalo minimum zahraničních tenistů, plavba do Austrálie z Evropy trvala dlouhé týdny (poprvé do Austrálie přiletěli tenisté z USA až po druhé světové válce). Totéž platilo i pro některé přední australské tenisty, například Norman Brookes, po němž je pojmenována trofej pro vítěze mužské dvouhry, startoval ve dvouhře jen jednou (a vyhrál). V minulosti tak australský turnaj trpěl malou prestiží, tyto doby jsou ale dávno pryč, i v příštím roce uvidíme na Australian Open všechny nejlepší tenisty světa a zraky milionů tenisových diváků budou upřeny právě do Melbourne.

Rod Laver Arena nese jméno slavného čtyřnásobného wimbledonského vítěze od roku 2000. Otevřena byla v roce 1988 pod názvem National Tennis Centre at Flinders Park a má kapacitu téměř 15 tisíc diváků. V předcházejících desetiletích se hrálo na Kooyong Stadium, ale dvorce z třicátých let už nemohly stačit požadavkům moderního tenisu. Hraje se na tvrdých površích Plexicushion Prestige.

Naši komentátoři se na Australian Open každoročně těší, přestože to pro některé z nich znamená řadu bezesných nocí. Zápasy z Australian Open budou komentovat Radek Barkman, Béla En, Karel Janů, Ivan Petr, Tomáš Petr, Michal Šíma a Michal Škorpil. Začínáme 16. ledna od 01.00 na obou programech, ještě před startem si mohou diváci na Eurosport 1 HD od 00.00 vychutnat to nejlepší z loňského ročníku Australian Open.

Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Australian Open 2017

Sport
Foto Profimedia.cz
pondělí 16. 1.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na