Rozhovor s hercem Tomášem Měcháčkem

Vyhrát jackpot? Na půl roku bych se zbláznil!


Rozhovor s hercem Tomášem Měcháčkem

Z obrazovky prakticky nezmizí, jeho reklamní spoty jsou už legendární. Rozptyl herce Tomáše Měcháčka je ale obrovský – natáčí seriály, v divadle hraje nejen na Letních shakespearovských slavnostech, další představení právě zkouší. S kamarády má i programy pro děti, do toho všeho podniká.

Čerstvě jste dokončil natáčení komediálního seriálu Milionáři o tom, jaké to je vyhrát pořádný jackpot. Co byste s takovým jackpotem dělal Vy?

Tak to mám, jako každej, naprosto do detailu promyšlené. Na půl roku bych se zbláznil! (směje se) Ale vážně… asi bychom vyrazili do světa. Pozvali bychom známé a rodinu, zaplatili jim bydlení, o všechny bych se postaral. Ale až po tom půlroce, co bych se zbláznil. (směje se)

Kdo nevyhraje jackpot, musí si peníze vydělat prací. A tak se nabízí otázka – na čem teď pracujete?

Právě začínáme zkoušet představení s Rózou Havelkovou a Anežkou Hesovou v pražské La Fabrice. Ještě nevíme, jak se to bude jmenovat, ale pravděpodobně to bude o zbouchnuté princezně. A s mojí Klárkou opečováváme a stále zlepšujeme náš obchod woohoo.cz v Mánesově ulici na Jiřáku. Je to creative koncept store, zaměřený na krásné věci, co potřebuje každý mít pro to, aby se mohl vyjádřit tvorbou. Máme věci pro každý věk. Třeba od omalovánek pro nejmenší přes obří plakát k vymalování pro větší děti až po vosk na výrobu svící. A taky párty potřeby a výzdobu nejenom pro děti. I proto, že máme sami malé děti, tak chceme, aby jejich oslavy, zábava a kreativa byly vkusné, v symbióze s tím ladíme naši nabídku. A samozřejmě prodáváme nejkrásnější balónky a moji nejoblíbenější nezbytně zbytečnou věc – konfety.

Pozvali bychom známé a rodinu, zaplatili jim bydlení, o všechny bych se postaral.

V televizi jste se nedávno ukázal v seriálu Sedm schodů k moci. Prý jste zažil nezapomenutelné natáčení, a to dokonce hned první den…

Asi vím, na co narážíte. Musel jsem se tam vysvléknout a promenádovat se před celým štábem nahatý a předstírat kopulaci. Ano, od té doby se nestydím. Vlastně se můžu vysvléknout kdekoliv. Ne tedy, že bych to dělal jako Jeřábek (herec a kolega Tomáš Jeřábek pozn. red.), ale nemám s tím problém. Vím, že bych ho měl mít a stydět se trošku, ale ne. Prostě je mi to úplně jedno.

Neuvěřitelný úspěch máte s představením Divadla Komediograf Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská, to se hraje už jedenáctým rokem. Proč pořád lidi tak baví?

To jsem ani netušil, že už to hrajeme tak dlouho. Ono to má takový určitý vývoj, že to občas usne, nehraje se to tolik a pak se zase začne. Jako teď. Asi to prostě zrovna teď nějak rezonuje ve společnosti. A Tomáš Matonoha je v roli Husáka famózní. A chlap oblečený jako Čáslavská… (směje se).

Zvlášť, když ten chlap jste Vy! Jaké to je, být v kůži legendární gymnastky?

Hm, no takhle... ten kostýmek je menší a menší. Nevím, čím to je. Vláďa Polívka, se kterým se alternuju, to taky říká, ale ten nabývá svaly, protože cvičí, kdežto já mám OTP – okrasný tukový pruh. Občas mám lehkej záchvat klaustrofobie, když si to navlíkám a nejde to. Mám v tom pak takový zamknutý ruce. Ale jinak je to skvělý, vypustit ven svoji vnitřní ženu. (směje se)

Vy ale i režírujete, je to aktuální?

Chystáme představení právě s tou Anežkou Hesovou a Rózou Havelkovou. Tam to sice režírujeme všichni tři, ale já mluvím nejvíc nahlas.

Baví Vás sedět na režisérské židli?

Režíruji divadlo i nějaké reklamní spoty nebo videoklipy. To mě baví hodně. Takhle: Napíšu si to, vymyslím, dám dohromady a hned se dostaví pocit, že vím, jak to ti režiséři dělají.

Slyšel jsem také něco o představení pro děti…

Ano, jmenuje se Sešli se tři a stalo se. Děláme ho s Ondrou Bauerem a Tominou Jeřábkem. Je to venkovní představení, které si může pořídit téměř každý. Přijedeme starým krásným autem a skoro přejedeme děti, ale jenom skoro, všechno je pod kontrolou. Jde o to, aby cítily pud sebezáchovy. Pak vylezeme z auta a řekneme, že umíme úplně všechno. Jediný, co neumíme, je si vybrat, co máme dělat. A děti říkají, co máme hrát. A my je pak obsadíme do rolí, stejně jako rodiče – tátové dělají stromy, mámy zajíčky. A dítě dělá veverku a tátové si ji házejí mezi stromy. A tam vlastně režírujeme velký davy. (směje se)

Jsou dětská představení nabíjející?

Jo, jo, hodně. Já dělám i SOBODOPO PRO MÁMY. Je to vlastně pro mámy dětí, protože ty dají děti tátům, a ti přijdou za mnou. A mámy mají SOBODOPO pro sebe. A naše pravidlo v SOBODOPO zní: „Nebudeme se jim do toho plést, do první kapky krve“. Je to velká zábava pro všechny.

A je nějaká režijní látka Vaše vysněná?

Čekání na Godota. To chci dělat ve velkém divadle s Tominou Jeřábkem. To mám vymyšlený, ale ještě se to bohužel nepovedlo zrealizovat. Ale těším se na to, i když si asi ještě počkám. Doufám, že ne jak na Godota.

Prý jste se při výběru studia rozhodoval podle toho, jaké povolání má v létě volno. A vyšel vám jak herec, tak pedagog…

… Ano, vyšly mi obě a obojí je lež!

Obojí je lež?

Ano. Někteří učitelé volno mají, to ano. Ale třeba ve spoustě školek, kromě Prahy 6 !, mají normální provoz! A herci? Hraje se i v létě. Já třeba prázdniny trávím na Letních shakespearovských slavnostech v Macbethovi.

 


Tomáš Měcháček (45)

Český divadelní a filmový herec. Vystudoval alternativní a loutkové herectví na pražské DAMU. Hrál v celé řadě českých filmů – Protektor, Úsměvy smutných mužů, Vyšehrad: Seryjál, i seriálů – Modrý kód, Lajna, Stíny v mlze. Je režisérem několika divadelních her, moderuje, vystupuje také jako stand-up komik, a také externě vyučuje na svojí alma mater.

Rozhovor
Foto © AGENTURA SCHOK, foto: Pavel Hejný

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC