Rozhovor s Michalem Kavalčíkem

Rodina po mně humor 
nevyžaduje, za což jsem vděčný

„Ostrááváá, černá džungle a velkej méjdan, svý sny tu neskrejvám.“ Za hit, který se z českých rádií linul několik let, může tenhle dvaačtyřicetiletý sympaťák, který se narodil v Českém Těšíně. Z rapujícího zarostlého podivína s vlasy po ramena je dnes nakrátko ostříhaný a oholený moderátor Michal, který pracuje a žije v metropoli. Jak přiznal, Rudy už bylo dost. Teď Michalovi nastala nová životní etapa.

Většina lidí si Tě pamatuje jako věčně opilého „burana“ Rudu z Ostravy. Jak jsi přišel zrovna na tuhle postavu?

Wow, to je dávná historie. Psal se rok 2005 a já šel na konkurz do pořadu HBO Na stojáka. Tam vznikl nápad vystupovat jako Ruda. V roce 2008 jsem zkusil štěstí v talentové soutěži X Factor, kde jsem jako Ruda zaujal porotu. No a potom už šlo všechno rychle.

A co megahit Ostrava, který jsi nazpíval společně s Martinou Pártlovou? Jak Tě napadlo přezpívat původní píseň o New Yorku?

Vzniklo to při cestě Pendolinem z Ostravy. Říkal jsem si, že by to mohla být super oslava města, kde jsem žil dohromady deset let. Netušil jsem, jak velký hit se z toho vyklube. Naše představa byla, že píseň s klipem zhlédne na internetu něco kolem 30 tisíc lidí. Song se ale chytil tak, že měl záhy milion klikanců.

Pak prý přišel zákaz od samotného autora hitu, rapera Jay-Z. Je to pravda?

Ano, jeho vydavatelství nám zpětně nechtělo dát práva na přezpívání, což je škoda. Zakázali nám Ostravu dál šířit a museli jsme klip stáhnout z YouTube. Účel to ale splnilo a spousta lidí začala vnímat Ostravu jinak, lépe, než bylo zvykem. A na to jsme hrdí.

Předělávky hitů vůbec patří k Tvým specialitám. Kde bereš inspiraci na nové texty?

Vždycky jde o momentální nápad. Jako Ruda jsem chtěl lidi pobavit a rozesmát. A to se za těch jedenáct let, myslím, vcelku povedlo.

I přes úspěch jsi po pár letech s Rudou z Ostravy skončil. Proč?

Je pravda, že fanoušci zaplakali. Jenže Ruda už potřeboval jít dál. Uzavřít jednu kapitolu života a začít novou jako Michal. Představa, že budu oblékat plísňáky i v 50 letech, byla šílená. Skončil jsem včas a přišlo to přirozeně.

Spolu s postavou Rudy jsi skončil i ve vysílání rádia, kde jsi pracoval jako moderátor. Muselo to být těžké období…

To bylo. Z plného diáře jsem se rázem ocitl v situaci, kdy máte pořád volno a nová práce v nedohlednu. Ale tušil jsem, že tomu tak bude. Naštěstí mám kolem sebe skvělou rodinu a partnerku, která pro mě byla tou největší oporou. Za to jim patří velké díky.

Od začátku léta moderuješ populární Divácké zprávy na Primě. Jak se cítíš při živém přenosu?

S moderováním se setkávám už od školních let, ale televizní a live vysílání, to je prostě nejvíc! Ten adrenalin se nedá ničím nahradit. Navíc tam máme super partu a kolegy, takže to jede jako po másle. Je to opravdu zkušenost k nezaplacení.

Máš ještě před kamerou trému, nebo už jsi ostřílený profesionál?

Když jsem s živým moderováním začínal, byl jsem trochu rozpačitý a nervózní. Ale pak jsem se do toho dostal a dnes už to jde fakt samo. Naopak se před kamerou cítím velmi pohodově. A doufám, že to tak vnímají i diváci. „Divošky“, jak Diváckým zprávám říkám, jsou prostě moje radost.

Několik let jsi působil jako stand-up komik. Máš rád improvizaci? Jakým vtipům se publikum nejvíce smálo?

Upřímně, tento žánr je jeden z nejtěžších a byla to velká škola života! Ruda to uměl skvěle a myslím, že to byla jeho jedna velká doména. Michal zatím po stand-upu jen pokukuje a rozhlíží se. Ale kdo ví, třeba jednou zazáří stejně jako Ruda!  

Když ses přestěhoval do Prahy, nenarážel jsi někdy na to, že máš moravský přízvuk?

S tím jsem bojoval nejvíc v patnácti letech, když jsem se silným polsko-jablunkovským dialektem šel studovat konzervatoř. Ale makal jsem na tom, piloval a piloval – a ve třetím ročníku už to bylo dobré.

Jsi především muzikálový herec. Klasické herectví Tě neláká?

Já jsem začínal v činohře a k muzikálu jsem utekl. V Praze jsem účinkoval v celkem patnácti muzikálech a bylo to krásné období. Teď jsem se k němu vrátil, v divadle Broadway slavíme v říjnu 250. reprízu Mýdlového prince a v listopadu mě čeká premiéra Muže se železnou maskou. Mám tam postavu šaška a už se na hraní moc těším.

Byl jsi i ve škole třídním šaškem?

No jasně, veselá kopa jsem byl odmala. V soukromí tedy trošku odpočívám a užívám si ticha a relaxu s rodinou a dětmi. Po těch letech po mně doma humor naštěstí nikdo nevyžaduje, za což jsem vděčný. Bez občasného vypnutí by to prostě nešlo dělat. Je potřeba vypnout.

Kde nejraději dobíjíš baterky?

U koní, v přírodě! Se svojí partnerkou, to je nejvíc.


Michal Kavalčík (* 13. června 1975, komik, hudebník, herec a moderátor)

Je známý pod přezdívkou Ruda z Ostravy, s níž vystupoval několik let jako stand-up komik. Vystudoval ostravskou konzervatoř. Účinkoval například v muzikálech Dracula, Evita, Hamlet či Krysař, zpívá a moderuje. Před patnácti lety odešel z Moravy do Prahy, jeho snem bylo žít ve velkoměstě a uplatnit se v showbyznysu. To se mu splnilo, doma se ale pořád cítí i v Českém Těšíně. Michal žije s přítelkyní Zuzanou a jejími dvěma dětmi, sám má z předchozího vztahu syna Alexe.

Rozhovor
Foto Petra Klačková, Prima FTV

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na