Film / seriál

Oslava vína, dobrých herců i genia loci

Bobule – česká romantická komedie
Skylink Live TV

Sledujte na Skylink 7 na skylink Live TV Sledovat

Bobule vznikly v dobré konstelaci – k vtipnému scénáři s romantickou linkou se přidali dobří herci a opojná atmosféra kolem moravských vinic.

Nejprve to vypadalo na malý kalkul – zámožný vinař Tomáš Vican si zaplatil film, který ukáže, jak je moravské víno dobré a že je potřeba si ho kupovat a pít. Snímek, který přišel do kin před čtrnácti lety, ale podobné obavy rozehnal – především díky kvalitnímu scénáři Rudolfa Merknera a Tomáše Bařiny, který Bobule i coby svůj celovečerní debut režíroval. Zrodil se milý, na nic si nehrající příběh, kořeněný romantikou a humorem, který dokázal na diváky přenést kouzlo, jakým si moravské vinice dokáží podmanit každého, kdo mezi nimi žije či se u nich jen na chvilku zastaví. 

Útěk před zákonem

Podobnou atmosféru dokázal dva roky před Bobulemi navodit i Dobrý ročník Ridleyho Scotta, v němž se poetikou kraje vína, tentokrát na jihu Francie, nechal pohltit herec Russell Crowe. V Bobulích na tohle byli dva – Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer. Průšviháři Honza a Jirka, kteří se na Moravu po svých několika záškodnických akcích rozhodli takzvaně uklidit. A než si je tam zákon našel, nejen že každý tak trochu našel sám sebe, ale také propadli kouzlu kraje, místních dam i vinné révy.

Kráska i bardi

Pro Lukáše Langmajera znamenal film vstupenku mezi hereckou elitu, do té doby o čtrnáct let mladšího bratra Jiřího Langmajera znali hlavně návštěvníci divadel. To o rok a půl mladší Hádek už měl za sebou řadu filmů včetně výpravného Tmavomodrého světa Jana Svěráka. I Hádkovu lásku představovanou Terezou Voříškovou (dnes Tereza Ramba), znali diváci už z Rafťáků nebo Venkovského učitele. Spolu s nimi si v Bobulích zahrála i řada hereckých es jako Václav Postránecký, Lubomír Lipský, Tomáš Matonoha nebo jeho manželka Lucie Benešová. 

Hity od Kryštofů

Bobule byly první velký film Tomáše Bařiny, ačkoliv v té době už každý znal jeho reklamu „Bobika“ o nešťastném osudu psího miláčka v čínské restauraci. Zajímavostí je i to, že jednu z epizodních rolí si zahrál tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek – prostě proto, že „je velký fanda filmů, vinařů i dobrých lidí“, jak prohlásil velkovýrobce vína a producent filmu Tomáš Vican. O hudbu se postarali Hynek Schneider a Richard Krajčo, který s Bobulemi spojil velké hity své kapely Kryštof Atentát a Hvězdáři. 

Bobule měly u diváků (i kritiky) úspěch, a tak není divu, že postupně vznikly ještě dvě pokračování. Hned v následujícím roce 2009 to byly 2Bobule, zatímco na třetí Bobule si diváci museli, i kvůli covidu, počkat až do předloňské premiéry.

Bobule

Film / seriál
Hodnocení FDB 70,7 % Hodnocení redakce
Foto Skylink 7

Režie Tomáš Bařina

Obsazení Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Lubomír Lipský, Tereza Ramba, Václav Postránecký, Marian Roden, Miroslav Táborský

Délka 99 min.

Rok 2008

Skylink 7 sobota 17. 9. Můj TV program Satelitní televize: Digital, Flexi 10, Kombi, Kombi+, Komplet, Mini, Multi a Smart Internetová televize: CANAL+ Sport, Kombi+, Mini, Multi a Smart

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC