Film / seriál

John Oliver – Co týden dal a vzal: Když moderátor mění svět

John Oliver: Co týden dal a vzal

Zpočátku to vypadalo, že se do zábavného pořadu s prvky politiky dostal jen další vtipný moderátor. Asi nikdo ale nečekal, že po jeho vysílání spadne vládní server, ozve se na Twitteru jihoamerický diktátor nebo zákonodárci začnou měnit hloupé zákony.

A přesně tohle se stalo. John Oliver se svým britským přízvukem a vizáží obrýleného šprta vstoupil na obrazovky a významně změnil tvář politické publicistiky. Do té doby existovaly jen noční show s mimořádně pohotovými a charizmatickými moderátory. Jay Leno, Conen O’Brien, David Letterman – to vše byli (jsou) úžasní profesionálové. Témata jejich pořadů ale měla za úkol jen jediné – zvýšit sledovanost. 
 
Když se tento Angličan pustil do spolupráce s HBO, zasvěcení už tušili, že tentokrát půjde o něco jiného. Vždyť HBO je dnes jednou z mála osvícených firem v showbyznysu. Již několikrát v posledních letech jejich producentské týmy dokázaly, že lze skloubit kvalitu s masovou sledovaností. Doposud se ale věnovali převážně vlastní dramatické tvorbě – ať již šlo o první vlaštovku v podobě válečného seriálu Bratrstvo neohrožených, kultovní seriál Hra o trůny či v poslední době fantastickou temnou sérii Temný případ.
 
Občas sice v HBO zabrousili do jiných žánrů, vzpomeňme například legendárního boxera Mika Tysona, který před živým publikem vyprávěl svůj pohnutý životní příběh, o přímou formu politické satiry či talk show se zatím nepokusili. Až do doby nedávné. 
 

Co týden dal a vzal

A v čem tkví kouzlo Oliverova pořadu? Oživil investigativní žurnalistiku a smíchal ji s totálně komediálním přístupem. Povedlo se mu něco zcela nečekaného – dokázal upozornit znuděné miliony diváků u televizorů na zpackané zákony, nesmyslná nařízení, a přitom neunudit k smrti. 

John Oliver: Co týden dal a vzal

Film / seriál
Hodnocení FDB 90 %
Foto HBO

Režie Joe Perota

Délka 30 min.

středa 20. 5.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na