Dokument

Trochu jiné micky

Trochu jiné micky

National Geographic po roce opět přichází s Měsícem velkých koček. Všichni milovníci těchto majestátných chlupáčů se proto mohou těšit na prvotřídní dokumenty, díky kterým se alespoň na chvíli stanete členy smečky.

Kočkovité šelmy jsou skvělými lovci a rozhodně to nejsou žádní drobečkové, ze kterých by ostatní zvířata neměla respekt. Přesto jich ve volné přírodě stále ubývá. V Botswaně sice žijí největší lví samci, ale ani tito krasavci s bujnou hřívou nemají na růžích ustláno. Obstarat si něco k snědku na afrických travnatých pláních bývá pěkná fuška. Největší boj o přežití ale svádí roztomilá mláďata. Jen jeden z pětice malých chlupáčů se dožije dvou let, jenže ani pak nemá ještě vyhráno. Stát se opravdovým králem zvířat trvá totiž roky. Osudy těchto výjimečných šelem můžete sledovat v dokumentu Boj o smečku.

Ani na druhém konci světa to nemají kočkovití bratranci afrických lvů lehké. V přelidněné Indii se musí učit společně žít lidé a zvířata. Divočiny a pralesů totiž ubývá, takže se může stát, že na majestátného levharta narazíte uprostřed Bombaje. Jak takové setkání probíhá a jestli jsou levharti mazlíci, nebo zákeřné šelmy, se pokusil zjistit Steve Winter. Podařilo se mu natočit unikátní dokument, Nepostradatelní, který dokazuje, že lidé a šelmy mohou žít společně.

O hbitosti, ladnosti i sofistikovanosti kočkovitých šelem asi nikdo nepochybuje. Jsou to vynikající lovci, kteří si však umí taky pěkně polenošit. Jeden z jejích zástupců navíc patří k těm nejrychlejším zvířatům na světě. Štíhlý, skvrnitý gepard je díky svým sprinterským schopnostem loveckým králem. Jak vypadá jeho život? Koho všeho dokáže doběhnout a co má na svém jídelníčku? To vše vám prozradí další z cyklu dokumentů, Královna lovu, v němž se vrátíte do africké savany.

Kočky jsou jednoduše unikátní šelmy, které si vás dokážou podmanit, a je jedno, jestli se na ně budete dívat jen v televizi, nebo vám budou spokojeně vrnět na klíně.

Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Měsíc s velkými kočkami

Dokument
Foto Nat Geo Wild
neděle 5. 3.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na