Dokument

Saturn uvnitř prstenců

Saturn uvnitř prstenců
Skylink Live TV

Sledujte na National Geographic na skylink Live TV Vyzkoušet zdarma

Saturn – druhá největší planeta sluneční soustavy – fascinuje lidstvo po staletí. Víme o  něm však stále velmi málo.

Saturn je pozorovatelný pouhým okem ze Země, proto ho lidé znají již od pravěku. Dokonce o něm existuje i písemná zmínka z Mezopotámie. Soustředěnější pozornosti se mu dostalo také na počátku 17. století, když ho svými dalekohledy pozoroval Galilei.

Jenže jeho optika byla ještě v plenkách, a tak Saturnovy prstence považoval za další dvě tělesa. Z této obrovské planety se rázem stala trojplaneta. Chvíli to trvalo, ale v Dánsku nakonec přišli na to, že Saturn zdobí prstence a nemá žádné „planetární bratry“. Dnes už se nemusíme spoléhat jen na vlastní oči a dalekohledy. Máme k dispozici tu nejvyspělejší techniku, která vědcům umožnila vyslat k Saturnu několik sond. Ta poslední opustila naši planetu v roce 1997 a od roku 2005 krouží kolem Saturnu. Dokonce se podařilo vysadit i malou průzkumnou sondu na jeden z největších Saturnových měsíců, na Titan. Celá mise se pomalu chýlí ke konci a vy můžete vše sledovat ve vizuálně opravdu působivém dokumentu Saturn uvnitř prstenců. Kdo ví, možná konečně objevíme místa, kde by lidé v budoucnu mohli žít.

Saturn uvnitř prstenců

Dokument
Foto Profimedia.cz
National Geographic pátek 15. 9. Můj TV program Satelitní televize: Flexi 10, Kombi, Komplet a Multi Internetová televize: Kombi a Multi

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC