Dokument

Na střeše světa

Mt. Everest

Snad každý horolezec sní o tom, že vystoupá na nejvyšší horu světa, na Mount Everest. Hora, která se tyčí do neuvěřitelné výšky 8 848 metrů nad mořem, je opravdovým majestátem, ovšem zdolat ji není nic jednoduchého. Džomolangma totiž nedává nic a nikomu zadarmo.

Jakmile se stane nějaké místo populární, okamžitě jako mucholapka přitahuje davy lidí. Bohužel je tomu tak i na Everestu. Na jeho vrchol se snaží vystoupat nejrůznější expedice už od dvacátých let dvacátého století, ovšem muselo se čekat ještě dalších třicet let, než se z Matky světa mohl rozhlédnout první člověk (aspoň podle zaznamenaných výstupů) – v květnu 1953 se to podařilo Novozélanďanovi Edmundu Hillarymu a jeho nepálskému šerpovi Tenzingu Norgaymu.

Od té doby se na vrchol dostaly desítky horolezců, jenže Everest si vybírá svou krutou daň, na jeho svazích zahynuly více než dvě stovky profesionálů i amatérů. Proto se základní tábor neobejde bez zkušených záchranářů a lékařů. K nim patří také Jeff Evans, díky kterému se můžete na legendární horu podívat z jiné stránky. Jeho tým operuje až do výšky 6 400 metrů nad mořem, přes zrádný ledovec Khumbu po tzv. Balkón. Žádný život by neměl být promarněn, a proto Evans se svými lidmi bojuje se zrádným počasím i horou stále se stejnou vervou.

V šesti hodinových epizodách uvidíte záchranné práce v těch nejvyšších nadmořských výškách, kdy nikdy není jisté, že se všichni vrátí domů živí. Blíže poznáte i práci šerpů, kteří musí své klienty dovést v pořádku na vrchol a zase zpět. Pochopíte, co znamená nevyzpytatelné počasí, které se dokáže změnit opravdu z minuty na minutu. Budete obdivovat, co všechno musí zvládnout Evansovi muži, kteří tu nejsou kvůli rekordům, ale kvůli pomoci druhým. A samozřejmě budete fascinováni nádhernou přírodou, neuvěřitelnými sceneriemi a výhledy, které jinde než na „střeše světa“ prostě vidět nelze.

Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Vzduch Everestu

Dokument
Foto Travel Channel
čtvrtek 2. 2.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na