Dokument

Challenger: osudný start raketoplánu

Start raketoplánu Challenger
Skylink Live TV

Sledujte na National Geographic na skylink Live TV Vyzkoušet zdarma

Vesmírný program NASA byl od přistání na Měsíci chloubou USA a spolu s ním také raketoplán Challenger. Ovšem 28. leden 1986 vše změnil.

Challenger byl druhým raketoplánem, který byl vypuštěn na oběžnou dráhu, vykonal devět misí během pouhých tří let. Nikdo nepochyboval o jeho funkčnosti a spolehlivosti, osvědčil se dokonale a NASA počítala s jeho dalším využíváním a modernizováním. Jenže přišel leden roku 1986, po kterém nezůstal ve vesmírném programu ležet doslova kámen na kameni.
Očekávaný let na oběžnou dráhu, kam měla být vynesena telekomunikační družice a po dobu několika následujících dní pak měla posádka ještě další úkoly, mimo jiné třebas i výuku dětí přímo z vesmíru, se v podstatě nikdy neuskutečnil. Pouhých 73 vteřin po startu totiž došlo k explozi, která raketoplán roztrhala na kusy. Celé NASA zkamenělo společně s tisíci diváky této tragédie, kteří nevěřícně zírali na oblohu i televizní obrazovky. Nikdo ze sedmi členů posádky nepřežil.
Co zapříčinilo tuto katastrofu? Přehlédl někdo nějakou závadu? Ovlivnilo start chladnější počasí? Selhala technika, nebo lidé? Na tyto i mnoho dalších dotazů vám pomůže odpovědět dokument Vypuštění Challengeru, který je součástí cyklu věnovanému zásadním událostem 80. let. Uvidíte dobové záběry, budete moci sledovat celý start vteřinu po vteřině a ke slovu se dostanou odborníci z NASA i vyšetřovatelé, kteří se tehdy snažili rozklíčovat, co že se to vlastně stalo. Dozvíte se, jak tato katastrofa ovlivnila lety do vesmíru a vesmírné inženýrství vůbec. A samozřejmě nepřijdete ani o počítačové simulace a dokonalé animace. 

Zajímavost

V rámci programu Učitel vesmíru, který vyhlásil prezident Ronald Reagan, se na palubu raketoplánu dostala i učitelka Christa McAuliffeová. Měla své žáky vyučovat přímo z oběžné dráhy prostřednictvím televizního přenosu. Byla označována jako „první cestující do vesmíru“ a její přítomnost na palubě budila mimořádnou pozornost. Díky ní se pro takového člena posádky začalo užívat označení účastník kosmického letu (SFP – Space Flight Participant).

Vypuštění Challengeru

Dokument
Foto National Geographic Channel
National Geographic neděle 24. 1. Můj TV program Satelitní televize: Flexi 10, Kombi, Komplet a Multi Internetová televize: Kombi a Multi

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC