Tajemství Evermooru: I děti se rády bojí

  • Pro děti
  • Autor Jana Rajnochová
  • Foto Disney

Celá řada filmů a seriálů pro větší děti obsahuje prvky téměř hororové. Hlavní je, že dobro nakonec zvítězí.

Stejně jako dospělé fascinuje strašidelno i děti. Je to také tím, že příběhy s tímto nádechem nepostrádají dramatičnost, případně tvoří ponuré kulisy jedinečnou atmosféru, jako je tomu u animáků Tima Burtona nebo nejnovějšího komediálního seriálu pro dospívající od společnosti Disney. Jeho hlavní hrdinkou je náctiletá Tara, která se přestěhuje s rodinou z Ameriky do tajuplného starého sídla Evermoor na anglickém venkově, kde bojuje s duchy i pubertou.
 
Nebezpečné či hrůzyplné situace každopádně přitahují lidi všeho věku. Je to tím, že naše mozky jsou naprogramovány tak, abychom přikládali větší váhu informacím o hrozbám, byť fiktivním, než dobrým zprávám. O tom, jak hluboce je tento princip v člověku zakořeněn, vědí bulvární novináři i autoři hororů. 
 

Jen jako

Při čtení knihy nebo sledování filmu zažíváme situace, ve kterých jde o život, aniž bychom sami byli vystaveni nebezpečí. Okusíme strach a následnou úlevu z toho, že všechno dobře dopadlo. A to vše z pohodlí domova a s možností zoufalý boj o přežití kdykoliv vypnout nebo si k němu otevřít popcorn. 
 
Ostatně hrůzyplné příběhy si lidé vyprávěli už v jeskyni, žvýkajíce opečeného mamuta, a přirozeně je poslouchaly také děti. Jejich pointou obyčejně byla výstraha, například že šavlozubého tygra raději nehladit. Podobně je tomu v klasických pohádkách, které se také často neobejdou bez pokusů o pojídání dětí, sťatých dračích hlav a podobně.
 
Stejně jako ony nepostrádají ani současné strašidelné příběhy pro děti jasnou moralitu: sobecké a zlé jednání je potrestáno a odvaha a obětavost jsou klíčem k odvrácení nebezpečí. Je to tak v knihách a filmech o mladém čaroději Harrym Potterovi, duchařské klasice pro děti Casper nebo filmech o schizofrenických mazlíčcích Gremlinech.
 
První řada seriálu Evermoor, který si světovou premiéru odbyl vloni na podzim, má zatím jen čtyři díly. Pro velký úspěch u dětí i rodičů se však studio Disney nedávno rozhodlo, že na podzim tohoto roku natočí dalších dvaadvacet dílů. 

Tajemství Evermooru

Po 27. 04. 2015
Uvidíte na Disney Channel součást balíčků Multi a Kombi
magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac