Sofie první: Proč princezny nestárnou

  • Pro děti
  • Autor Jana Rajnochová
  • Foto Disney Channel

Odpradávna sní dívky o tom, být princeznami, žít se svým milým na zámku, pořádat plesy a jezdit na koních. Ale co když se stanete princeznou doslova ze dne na den?

Mladší děvčata mají zprvu ráda postavy, které žijí v magickém světě dalekém toho skutečného, například víly nebo mluvící poníky. Kolem osmého roku věku však začínají objevovat klasické princezny, které žijí ve světech, kde možná hrají roli kouzla a čáry, ale ve více či méně historických kulisách střední Evropy. Do hry se v těchto příbězích také dostává láska a vdavky. 
 
Díky bratřím Grimmům se Popelka, Sněhurka, Šípková Růženka a další postavy středoevropských lidových pohádek rozšířily po celém světě. Byly vydány ve sto šedesáti jazycích, po Bibli tedy jde o nejpřekládanější literární dílo vůbec. Bez hrdinek s modrou krví se ovšem neobejdou ani Příběhy tisíce a jedné noci či tradiční čínská vyprávění pro děti.
 

Z chudé holčičky princeznou Sofii první

A o čem vypráví příběh princezničky Sofie? Tahle malá holčička se nenarodila s korunkou na hlavě. Její královský život začal až poté, co si její maminka Miranda vzala za muže bohatého krále Nádhernie. Sofie si tak na život na zámku musí zvykat a děti se budou s jejím novým životem seznamovat s ní. Rodiče na seriálu jistě ocení, že postavičky ilustrují kladné povahové rysy jako věrnost či upřímnost a povzbuzují děti k navazování přátelství. Malá princezna navíc není úplně obyčená holka, občas umí být tvrdohlavá a své názory si uhájí i proti většině. To je ale pochopitelné, protože se musí nějak vypořádat s novou situací. Naštěstí v tom není sama, vydatně jí pomáhají rodiče, noví sourozenci a taky lesní přátelé. A tak se Sofie pomalu učí, že být princeznou neznamená mít spoustu šatů a pořádat večírky, nýbrž starat se o ostatní a vždy se pokusit udělat to, co je správné.
 
Klasické pohádky nejsou podle dnešních standardů genderově vyvážené. Princezny se i s půl královstvím dávají za odměnu princům, kteří porazí draka, a na jejich názor se zpravidla nikdo moc neptá. Jenže pohádky nevznikaly kvůli studiím o rovnosti pohlaví. Jsou tu od dávných časů, aby dětem vysvětlovaly základní princip dobra a zla. 
 
O čem se mohou doma bavit rodiče s dětmi poté, co společně shlédnou Sofii první? Lze dětem vysvětlit, jak pomáhá, když se Sofie se svými starostmi svěří svým blízkým. Jak jí to pak pomůže k lepšímu rozhodnutí. Zeptejte se svých dětí rovněž, jaký rozdíl vidí v Sofii první, oproti jiným princeznám.

Sofie první (FDB: 56 %)

So 15. 11. 2014
Uvidíte na Disney Channel součást balíčků Multi a Kombi

Režie Jamie Mitchell, Sam Riegel, Larry Leichliter

Délka 30 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac