Neopakovatelné momenty moderní hudby: Nejlepší je to naživo

  • Hudba
  • Autor Petra Bláhová
  • Foto Profimedia.cz

Jsou nezapomenutelné koncerty, které se doslova zapsaly do dějin. Zažít je můžete na Skylinku.

Třicátého ledna uplyne šestačtyřicet let od legendárního koncertu Beatles na střeše budovy jejich nahrávací a produkční společnosti Apple v centru Londýna. Nápad vznikl jen pár dnů předem a akce nebyla nikde oznámena. Brouci hráli bezmála tři čtvrtě hodiny, než představení zastavila policie. Jen škoda, že šlo o labutí píseň čtveřice, která se brzy na to rozpadla.
 
Stejně nezapomenutelné je vystoupení kapely v newyorském Shea Stadium během turné po Spojených státech v roce 1965. V Americe tehdy beatlesmánie dosáhla vrcholu, takže přes všechno ozvučení nebylo kapelu pro křepčení fanynek skoro slyšet. Mimochodem, s odstupem lze říci, že do té doby šlo o nejvýdělečnější živý koncert, na kterém hysterčilo pětapadesát tisíc teenagerů.
 
Ústředním momentem hnutí květinových lidí byl festival ve Woodstocku v srpnu roku 1969. Slavné „tři dny míru a lásky“ se konaly na dvě stě čtyřiceti akrovém pozemku, kam se sjelo téměř půl milionu mladých lidí z celé Ameriky. Nad ránem čtvrtého dne se ironickou předělávkou americké hymny ohlásil Jimmy Hendrix se svojí kapelou. Jejich vystoupení trvalo celé dvě hodiny, i přesto, že hudebníci tři dny nespali, a zapsalo se do dějin moderní hudby.
 
Přelomovým byl i například manchesterský koncert Sex Pistols v červnu 1976. Tehdy naprosto neznámí mladíci se nezdržovali žádnou virtuozitou hry, do nástrojů spíš různě mlátili a řvali hesla o vzdoru vůči upjaté společnosti. Ten večer se zrodil punk.
 
Podobně zásadním pro celou jednu generaci bylo vystoupení seattlovské kapely Nirvana v listopadu 1993. Koncert se konal v rámci série Unplugged hudební televize MTV, kdy R.E.M., Pearl Jam nebo Paul McCartney zahráli svoje písně akusticky, bez elektrických kytar a syntetizérů. Koncert Nirvany však byl jedinečný už tím, že si frontman Curt Cobain vymínil výzdobu studia připomínající pohřeb. O pět měsíců později zemřel, podle všeho vlastní rukou.

Koncertní vystoupení

Po 05. 01. 2015
Uvidíte na iConcerts součást balíčků HD Plus a Multi HD
magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac