Velký Gatsby: Vítejte ve světě Velkolepého Gatsbyho!

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto HBO

Ze skvělých knížek prý nebývají skvělé filmy. Polapit duši nejznámější novely jazzového věku, popisující více než jednu ztracenou generaci, se pokusilo už pět filmů – naposledy Baz Luhrmann loni. Ten, věrný svému naturelu autora Moulin Rouge, převedl křehkou knížku do opulentního velkofilmu, ze kterého oči i uši přecházejí.

Uvolněné mravy, skvělý jazz, bossové ilegálního obchodu s alkoholem a prudce stoupající ceny akcií. Příběh Jaye Gatsbyho, který tolik miloval zhýčkanou Daisy, že kvůli ní zbohatl a přestal rozlišovat mezi skutečností a iluzí, se pořád odehrává ve 20. letech 20. století. Na dekadentních večírcích a na soundtracku ale hraje hip-hop a hudba od Jaye-Z nebo Florence and the Machine a na konci všem zapěje Lana Del Ray. „Chceme, aby naši diváci cítili vliv moderní hudby stejně, jako Fitzgerald chtěl, aby to jeho čtenáři cítili v době vydání knihy,” vysvětloval režisér. Navíc Luhrmann je muž, který do pařížského kabaretu z přelomu 19. a 20. století ve svém oscarovém muzikálu Moulin Rouge přivedl Nirvanu a The Police a který jiné než rozmáchlé postmoderní jízdy točit neumí. 
 

Nový přístup 

Útlý, sofistikovaný a jemný popis iluze zvané americký sen od jednoho z nejvýznamnějších literárních členů Ztracené generace 20. let tedy není zrovna pro takového režiséra nejvhodnější látka. Ale to Luhrmanna nezastavilo. Nuance nahradil koncertem obrazů, zvuků, pohybu, popkulturních odkazů a emocí – a leskem šperků od známých značek, kostýmů, za které opět získala Oscara jeho manželka Catherina Martin, i přítomných hvězd. Leonarda DiCapria znal ještě z doby před Titanicem díky své verzi Romea a Julie, která naučila teenagery milovat Shakespeara. DiCapriův kamarád Tobey Maguire si zahrál Gatsbyho jediného přítele a vypravěče jeho příběhu Nicka Carrawaye, osudová láska Daisy má tvář držitelky oscarové nominace Carey Mulligan (Škola života). Ve filmu se objevuje i legendární indický herec Amitabh Bachchan v roli Meyera Wolfsheima nebo známí z Luhrmannovy rodné Austrálie, Joel Edgerton, Jason Clarke a Isla Fisher. Další lesk filmu přinesly Oscary za kostýmy a výpravu a hlavně přes 350 milionů dolarů zaplacených ve světě za vstupenky do kina.

Velký Gatsby (FDB: 77,7 %)

Ne 07. 09. 2014
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Baz Luhrmann

Scénář Baz Luhrmann a Craig Pearce

Herci Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Elizabeth Debicki, Isla Fisher, Jason Clarke, Amitabh Bachchan

Délka 142 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac