Tenhle činžák není pro slabý

  • Filmy a seriály
  • Autor Ondřej Janda
  • Foto FilmBox

Zní to jako zákulisní vtip, ale tak se to opravdu stalo: velšský režisér se zamiloval do indonéského bojového umění, objevil novou hereckou hvězdu a natočil jeden z nejlepších akčních filmů posledních let. Zátah prostě nebere zajatce.

Režisérem je Gareth Evans, který ke své indonéské anabázi přišel jako slepý k houslím. Po vystudování scenáristiky získal zakázku na dokument o indonéské technice boje nazvané silat. Do silatu i do celé tamní kultury se Evans rychle zamiloval, a když narazil na mistra zmíněného bojového umění Ika Uwaise, rozhodl se s ním natáčet filmy. Po nízkorozpočtové Cestě bojovníka následoval právě Zátah – strhující thriller, který na rozdíl od běžných akčních filmů sklízel ceny i na „vážných“ filmových festivalech.

Uwais hraje mladičkého policistu Ramu, který má před sebou náročnou akci. Je členem speciálního policejního týmu, jenž má zneškodnit drogového bosse jménem Tama. Ten žije v nejvyšším patře činžáku, v němž pronajímá byty kriminálníkům i obyčejným lidem. Celý dům je propojený kamerami a interkomy. Akce je prozrazena a to, co mělo být rychlým zátahem, se změní v masakr: Tama totiž nájemníkům oznámí, že ten, kdo půjde policistům po krku, u něj může bydlet nadosmrti zdarma.

Evans se v Zátahu s ničím nepáře: akce začíná už po pár minutách. O několik dalších chvil později je většina týmu po smrti. Zbývá v podstatě jen Rama, jeho zraněný kolega a nad nimi sloupec pater plných nepřátel. Film připomíná videohru: patra, kterými se Rama probíjí nahoru, jsou jako levely, v nichž číhají čím dál obtížnější nepřátelé. Způsoby jejich likvidace jsou brutální, patří mezi ně třeba střílení zblízka do hlavy nebo nabodnutí krkem na třísky z vykopnutých dveří. Jednoduchý příběh tak akorát zkomplikuje nečekaný dějový zvrat. A závěrečný trojsouboj patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo ve filmech s bojovými uměními k vidění.

Sám Rama je dokonale nepravděpodobným akčním hrdinou: nevysoký střízlík s dětskou tvářičkou strach na první pohled opravdu nebudí. Když se do toho však opře, praskají kosti jako párátka. Divák mu drží palce tím spíš, že Rama je vzorný manžel a doma ho čeká těhotná manželka. Je to laciný trik na publikum, ale zabírá.

Úspěšný tým se nemění. Zátah se dočkal epického pokračování, třetí díl má přijít někdy v roce 2018. Z Evanse i Uwaise jsou hvězdy žánru.

Verdikt

Nekompromisní akční řežba těží z neokoukaného bojového umění silat, klaustrofobického prostředí a charismatu hlavního hrdiny v podání sympatického Ika Uwaise.
 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Zátah (FDB: 78.8 %)

Ne 24. 04. 2016
Uvidíte na FilmBox Plus součást balíčků Multi a Kombi

Režie Gareth Evans

Scénář Gareth Evans

Herci Iko Uwais, Doni Alamsyah, Ananda George, Pierre Gruno, Yayan Ruhian, Ray Sahetapy, Tegar Satrya

Délka 101 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac