Rumový deník: Potkají se dva bohémové

  • Filmy a seriály
  • Autor Jaroslav Ostrčilík
  • Foto FilmBox

O neobyčejném přátelství hollywoodské hvězdy a svérázného spisovatele, které dalo vzniknout hned dvěma skvělým filmům.

„Věděl, že k němu vzhlížím,“ vypráví Johnny Depp. „A já vím, jak mě měl rád. Byl možná mým mentorem nebo druhým otcem, ale řekl bych, že náš vztah byl hlavně bratrský.“ Řeč je o Hunteru S. Thompsonovi, vynálezci takzvaného gonzo žurnalismu, kdy reportér není jen pozorovatelem, ale ústřední postavou či přímo hybatelem příběhu.
 
Thompson vyrůstal v chudobě a velice trpěl smrtí svého otce. Mladík se tehdy dostal na šikmou plochu a dokonce si odseděl dva měsíce ve vězení. Narukoval poté k letectvu a nakonec se dal na novinařinu. Koncem šedesátých let se proslavil knižní reportáží z prostředí motocyklového gangu Hells Angels, se kterým strávil celý rok.  
 

Poetický život 

Další legendární reportáž napsal Thompson z motocyklového závodu Kentucky Derby. Něco vám to připomíná? Ano, je zápletkou narkotického road movie Strach a hnus v Las Vegas, který v roce 1998 natočil Terry Gilliam. Hlavní roli Thompsonova alter ega si zahrál právě Depp a připravoval se na ni skutečně důkladně. Sám spisovatel mu rituálně oholil hlavu a herec žil po čtyři měsíce ve sklepě Thompsonova domu, aby studoval jeho pohyby a gesta. 
 
„Chodívali jsme spát v devět nebo v deset dopoledne a na snídani vstávali v sedm večer,“ vzpomíná Depp. „Hunter měl svůj vlastní, velmi poetický přístup k životu.“ Americká veřejnost si Thompsona ovšem spojuje také s nezřízenou konzumací alkoholua jiných substancí. „Nerad někomu doporučuji drogy, alkohol a šílenství,“ nechal se slyšet spisovatel. „Ale mně osobně svědčí.“
 

Kamarádi do deště

Thompson byl také známý láskou ke střelným zbraním, ostatně brokovnice hrála roli i při jeho osudovém seznámení s Deppem. Potkali se v roce 1994 v baru a spisovatel jej vzal k sobě domů. „Obdivoval jsem zbraň, kterou měl zavěšenou na stěně,“ vypráví Depp. „Chtěli jsme si zastřílet, tak jsme si postavili takovou věž z kanystrů propan butanu a nitroglycerínu. Ohnivá koule vystoupala dobrých pětadvacet metrů.“
 
Od té doby byli oba muži nerozdělitelní, než si těžce nemocný Thompson vzal v roce 2005 život. Depp se postaral o splnění spisovatelova posledního přání, aby byl jeho popel vystřelen kanónem do nebe. 
 
V roce 2011 si Depp zahrál Thompsonova literárního dvojníka podruhé. Drama Rumový deník vypráví příběh mladého žurnalisty, který v Portoriku prožívá intenzivní románek s karibským rumem. Thompson jej sepsal už začátkem šedesátých let, manuskript ale až po mnoha desetiletích objevil Depp ve spisovatelově archivu.

Rumový deník (FDB: 65.2 %)

Po 09. 02. 2015
Uvidíte na FilmBox Premium součást balíčků Komplet a Mixbox

Režie Bruce Robinson

Herci Johnny Depp, Amber Heard, Aaron Eckhart, Richard Jenkins, Giovanni Ribisi, Amaury Nolasco, Michael Rispoli

Délka 120 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac