Pixely: když se vrací osmdesátky

  • Filmy a seriály
  • Autor Veronika Fojtíková
  • Foto Cinemax

Na planetu Zemi zaútočilo na stříbrném plátně už leccos. Ale ještě nikdy postavičky z třicet let starých arkádových her.

V roce 1982 bylo Samovi a Willovi třináct, když začali chodit do videoheren pařit z dnešního pohledu pravěké, ale o to klasičtější pecky jako Donkey Kong, Pac-Man nebo Space Invaders. Účastnili se i hráčského mistrovství, jehož záznam byl spolu s koncerty vážné hudby nebo velrybím zpěvem nahrán jako pozdrav z planety Země na desku, která byla vystřelena ve výzkumné sondě do vesmíru. Kdo mohl tušit, že ji zachytí mimozemšťané, kteří si střílení v arkádových hrách vyloží jako vyhlášení války…

O více než třicet let později sešle neznámá civilizace na Zemi invazní armádu v podobě postaviček ze starých počítačových her: představte si žlutou kouli Pac-Mana tak velkého, že spolkne celé město. Sam v podání Adama Sandlera se mezitím protlouká životem, jak se dá, zatímco z Willa (Kevin James) se stal prezident Spojených států. A to přesto, že je téměř negramotný – ještě nedávno originální myšlenka, vždyť film byl natočen loni před tím, než se Donald Trump přihlásil do závodu o nejvyšší úřad. Přátelé z dětství jsou každopádně poslední nadějí lidstva na záchranu, příšerám z osmdesátkových arkádovek se totiž mohou postavit jen ti nejlepší hráči.

Kluci si hrají

Komedie s neotřelým námětem je celovečerní adaptací nezávislého krátkého filmu z roku 2010. Jejím režisérem je Chris Columbus, jehož jméno vám toho nejspíš na první signální mnoho neřekne. Některý z jeho filmů ale viděl snad každý – patří mezi ně komedie Sám doma z roku 1990, kterou Američané považují tak trochu za vánoční klasiku podobně jako my třeba Tři oříšky pro Popelku. Také pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992), Mrs. Doubtfire – Táta v sukních (1993) nebo první dva filmy o Harrym Potterovi patří do Columbusovy filmografie.

Pixely mají zajímavé obsazení v čele s Adamem Sandlerem, známým v Americe prve z komediálních skečů pořadu Saturday Night Live a později po celém světě z komedií Rivalové (1996), Vodonoš (1998), Kurz sebeovládání (2003) či třeba z loňské westernové parodie The Ridiculous 6 od mediálního koncernu Netflix. Sandler je také úspěšným televizním a filmovým producentem, přičemž na Pixelech se podílí celá řada jeho hereckých přátel a spolupracovníků jako je představitel druhé hlavní role Kevin James.

Další zajímavou tváří ve filmu je Peter Dinklage, kterého zná celý svět jako Tyriona Lannistera ze seriálu HBO Hra o trůny. Málokdo ví, že nejen za tento projekt získal dvě ceny Emmy a jeden Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli stejně jako nespočet nominací na všemožná prestižní ocenění. Vedle hereckého obsazení je to ovšem právě neotřelý námět, který z Pixelů dělá skvělou podívanou zdaleka nejen pro fanoušky počítačových her.

 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Pixely (FDB: 73.1 %)

Ne 24. 04. 2016
Uvidíte na Cinemax součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Chris Columbus

Scénář Timothy Dowling, Tim Herlihy

Herci Michelle Monaghan, Adam Sandler, Peter Dinklage, Ashley Benson, Sean Bean, Josh Gad, Kevin James

Délka 106 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac