Ona: Jaké je milovat počítač?

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto HBO

Čtyřicátník Theodore Twombly je osamělý. To v barevném, přesto melancholickém světě nedaleké budoucnosti filmu Ona není nic výjimečného. O to rychleji se Theo dokáže zamilovat do nového operačního systému svého počítače a mobilu, který mluví hlasem Scarlett Johansson a má vlastní inteligenci.

Filmy pětačtyřicetiletého amerického režiséra Spika Jonze nejsou běžné. Většinou vyprávějí o osamělých mužích, toužících po spojení s druhými, kterého se zároveň bojí. Ze začátku Jonze převáděl na plátno nápady jiného zvláštního melancholika Charlieho Kaufmanna. Milostnou sci-fi Ona si poprvé napsal úplně sám podle vlastního nápadu – a hned za to letos získal svého prvního Oscara. Na slavnou sošku byl snímek nominován v dalších čtyřech kategoriích, včetně té za nejlepší film. Romance si k tomu vysloužila i Zlatý glóbus za scénář a další dvě nominace, titul filmu roku od amerického National Board of Review a řadu dalších ocenění.
 
Do filmu Ona se totiž není těžké zamilovat. Je krásně natočený (kameramanem, který snímal i thriller Jeden musí z kola ven či sci-fi Interstellar). Jeho svět je smutný i krásný zároveň, promyšlený do detailů, přesvědčivě nastiňuje rozvoj technologií a jejich vliv na naši duši a i přes svůj sci-fi nádech vypráví o současných problémech zajištěných zklamaných dospělých – o nesourodém dospívání, strachu z intimity, o neustálé proměně vztahů i lidí. 
 
Hlavní roli si zahrál Joaquin Phoenix, specialista na postavy nevyrovnaných outsiderů, tady zklidněný v roli opuštěného muže, živícího se psaním osobních dopisů pro druhé. Ve filmu se potká s několika krásnými ženami, Rooney Marou, Olivií Wilde a Amy Adams. Jen jeho hlavní partnerka není na plátně vůbec vidět, přesto Scarlett Johansson za svůj výkon dostala cenu na festivalu v Římě. Stačil na to její sexy hlas, který propůjčila Samanthě, novému, výkonnému, inteligentnímu operačnímu systému s vlastním vývojem a vlastními emocemi. Jak může vypadat vztah člověka a takového počítače? Podívejte se na HBO. 

Ona (FDB: 75.5 %)

St 03. 12. 2014
Uvidíte na Cinemax součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Spike Jonze

Herci Scarlett Johansson, Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Chris Pratt, Matt Letscher

Délka 126 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac