Nepřítel pod ochranou: Filmový gentleman

  • Filmy a seriály
  • Autor Jaroslav Ostrčilík
  • Foto FilmBox

Denzel Washington hraje elegantní a respektované hrdiny, které ženy zbožňují a muži se v nich shlíží.

Ve špionážním thrilleru Nepřítel pod ochranou je Denzel Washington znalec vína a především bývalý elitní agent CIA Tobin Frost, který se před lety obrátil proti mateřské organizaci. Prodával informace každému, kdo si o ně řekl a dobře zaplatil, osnoval vraždy bývalých kolegů a dodával zbraně diktátorům po celém světě. Krátce poté, co je po deseti letech Frost dopaden a jako první „host“ internován v tajném zařízení CIA v Kapském městě, zaútočí na věznici neznámí ozbrojenci. Mladý idealista a správce utajeného vězení Matt v podání Ryana Reynoldse je za vězně zodpovědný a po letech nudného úředničení na zapadlé expozituře se najednou ocitá uprostřed nejasné hry, v které mu jde o život. Chtějí ozbrojenci Frosta osvobodit nebo sprovodit ze světa?  
 
Tolik k zápletce filmu z roku 2012, zasazeného do neokoukané Jihoafrické republiky. Drama, které celosvětově utržilo necelých 208 milionů dolarů, uchvacuje efektními honičkami či divokou přestřelkou na střechách místního slumu. A na své si přijdou také fanoušci Denzela Washingtona, jednoho z nejvýraznějších herců Hollywoodu. 
 

Z kostela před kameru

Washington vyrůstal v Mount Vernonu, ospalém městě nalepeném na kosmopolitní New York. Jeho otec byl kazatelem Letničního hnutí, jehož bohoslužby připomínají bujaré oslavy plné hudby, spontánního tančení a extatického omdlévání. Tato teatrálnost malého Denzela fascinovala, stejně jako rád poslouchal vyprávění v kadeřnickém salonu své matky. Téměř nevyhnutelně se v něm proto musel probudit silný vztah k herectví.
 
Když bylo Washingtonovi čtrnáct, rodiče se rozvedli a poslali jej na internátní vojenskou akademii. „Pokračovat směrem, kterým jsem se vydal, bych asi nepřežil,“ vzpomínal později. „Kluci v mojí partě měli dohromady odseděno snad čtyřicet let ve vězeních pro mladistvé. Byli v pohodě, ale přišli z ulice.“ Místo aby narukoval do armády, Washington začal raději studovat divadlo a žurnalistiku. V roce 1977 byl přijat na studia herectví na sanfranciské akademii American Conservatory Theatre.
 

Od píky k Oscarovi

Ze začátku Washington nepohrdl ani rolemi v reklamě, kde například tancoval v převleku za obří hrozen. V roce 1982 ale na sebe upozornil na divadelních prknech v roli černošského vojáka. Přišla první televizní angažmá, přičemž průlom v jeho kariéře znamenalo účinkování v nemocničním seriálu St. Elsewhere, díky níž začal být obsazován do větších produkcí. 
 
Zajímavé je, jak často hraje Washington historické osobnosti: zpodobnil například aktivistu za občanská práva Afroameričanů Malcolma X nebo drogového krále sedmdesátých let Franka Lucase v dramatu Americký gangster z roku 2007. Účinkoval v akcí nabitých thrillerech i slaďácích jako Kazatelova žena, ve kterém si v roce 1996 zahrál po boku Whitney Houston. A v uplynulém roce se po dlouhé době vrátil na divadelní jeviště.
 
Washington má za sebou úctyhodnou kariéru: dvakrát si už zarežíroval, přičemž jako herec se na stříbrném plátně objevil v zatím čtyřiačtyřiceti filmech. V roce 1987 byl poprvé nominován na Oscara za roli bojovníka proti apartheidu Stevena Bika v dramatu Volání svobody, natočeném na motivy skutečných událostí. O dva roky později si sošku odnesl, a to za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli v dramatu Glory. V roce 2002 pak převzal Oscara za nejlépe ztvárněnou hlavní roli v kriminálním dramatu Training Day. U Washingtonových na poličce se blyští mimo jiné také dva Zlaté glóby a dva medvědi z Berlinale. A to má šedesátiletý otec čtyř dětí, který je silně věřící a štědrým dárcem na dobročinné účely, svá nejlepší léta jistě teprve před sebou.

Nepřítel pod ochranou (FDB: 72.8 %)

Po 22. 06. 2015
Uvidíte na FilmBox Premium součást balíčků Komplet a Mixbox

Režie Daniel Espinosa

Herci Ryan Reynolds, Denzel Washington, Vera Farmiga, Brendan Gleeson, Joel Kinnaman, Sam Shepard, Robert Patrick

Délka 114 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac