Nemožné mise plníme na počkání – zn.: popáté

  • Filmy a seriály
  • Autor Ondřej Janda
  • Foto HBO

Americká špionážní agentura Impossible Mission Force (IMF) to má nahnuté. Její členové v čele s Ethanem Huntem (Tom Cruise) pracují sice efektivně, ale za použití poněkud neortodoxních metod a se značnými vedlejšími škodami.

Státním úředníkům proto dojde trpělivost a IMF rozpustí. Jenže zároveň po světě roztahuje chapadla tajemná organizace Syndikát – a to by Hunt nebyl Huntem, kdyby se jejímu řádění nepokusil přijít na kloub.

IMF měla problémy s autoritami a nadřízenými už v minulém díle akční série Mission: Impossible. Pátý díl cyklu jde ještě dál: Ethan se stává lovnou zvěří CIA. Jinak je vše na svém místě: na tenhle populární seriál je spoleh. Film s lákavým podtitulem Národ grázlů začíná jako obvykle strhující akční scénou. Tentokrát v ní Hunt visí za holé ruce ze startujícího obřího letadla, zatímco jeho kolega Benji dole na zemi zkouší na dálku otevřít dveře na palubu. Snímek se opět odehrává v luxusních či supermoderních lokacích po celém světě, například v Rakousku, Maroku či Anglii. A prohlubuje se motiv týmové práce, který zpopularizovala série Rychle a zběsile: Hunt stále hraje první housle, ale bez svého týmu by byl mrtvý už v první scéně.

Hlavním cílem Národu grázlů je pochopitelně uchvátit diváka ještě napínavějšími a originálnějšími eskapádami. Ve Vídni se odehraje komplikovaný pokus o vraždu rakouského kancléře, který odkazuje na klasiku od Hitchcocka. V Casablance dojde už v polovině stopáže k odvážné krádeži počítačového čipu z podzemního sejfu obklopeného vodou.

Tam, kde by jiný akční film vrcholil, se tady teprve začíná rozehrávat hra na kočku a myš: Ethan neustále naráží na tajemnou a krásnou Ilsu Faust, u níž není jisté, pro koho vlastně pracuje. Hlavní záporák, šéf Syndikátu sestávajícího z odpadlých tajných agentů, je dostatečně padoušský, finále náležitě strhující… Přesto se jeden nemůže ubránit dojmu, že pátá Mission: Impossible je cvičením v žánru, filmem, který ubíhá podle jízdního řádu. V rámci série jde „jen“ o průměrný díl – což však zároveň znamená explozivní podívanou, která strčí do kapsy většinu konkurence.

 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Mission Impossible – Národ grázlů (FDB: 79,3 %)

St 11. 05. 2016
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Christopher McQuarrie

Scénář Christopher McQuarrie

Herci Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Ving Rhames, Asim Ahmad, Simon Pegg, Sean Harris

Délka 131 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac