Nebraska: Otec a syn na cestě za milionem

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto Profimedia.cz

Jediný titul z osmičky nominovaných loni na Oscara za film roku v českých kinech chyběl. Přitom černobílá road movie o vztahu senilního otce a jeho nevyzrálého syna patří k nejlepším snímkům Alexandera Payna, tvůrce oblíbené Bokovky.

Hlavní hrdina filmu Nebraska žije v Montaně – do Nebrasky se chce ale za každou cenu dostat, aby si tam vyzvedl milion dolarů. To, že se nechal zmást reklamním dopisem a peníze ve skutečnosti nevyhrál, mu nikdo nedokáže vymluvit. A tak jeho syn nakonec vezme auto, aby otce na místo zavezl, a utekl tak od vlastních vztahových problémů. Cesta vede přes zastávku u příbuzných v rodném městě, kde otci zbyly nějaké nevyřízené účty.  
 
Rodák z Nebrasky Alexander Payne patří už dlouho mezi hvězdy amerického nezávislého filmu. Začal v 90. letech cynickými komediemi kritizujícími média, politiku a lidskou vypočítavost, pokračoval známějšími pohledy na mužskou krizi středního a pozdního věku, v případě O Schmidtovi a Bokovky ještě docela nemilosrdnými pohledy, v případě Děti moje s Georgem Clooneym už s hollywoodským nádechem. Znepokojivou tendenci utnul komerčně právě Nebraskou, nejskromnějším z jeho filmů.
 
Do hlavní role chtěl režisér už při čtení scénáře obsadit Bruce Derna, v té době pozapomenutého otce Laury Dern, s níž Payne spolupracoval na svém debutu Občanka Ruth. Protože ale studio chtělo původně větší hvězdu typu Gena Hackmana, ještě nějakou dobu trvalo, než mu roli mohl opravdu nabídnout. „Bruce je v tom správném věku a také umí být zároveň bezelstný a nepříjemný. A je to cool herec. A taky jsem už léta neviděl na plátně žádné jeho velké představení a byl jsem zvědavý, co dokáže. Navíc to je velmi příjemný chlapík,“ vysvětloval pak režisér, proč si vybral zrovna herce, jehož kariéra vyvrcholila na konci 70. let oscarovou nominací za film o vietnamských veteránech Návrat domů. Nebraska Dernovi v 77 letech nečekaně přinesla ještě větší úspěch. 
 

Oceněná Nebraska

6 nominací na Oscara – za nejlepší film, režii, scénář, kameru a herecké výkony Bruce Derna a June Squibb. 5 nominací na Zlatý glóbus. 3 nominace na cenu BAFTA, cena pro Bruce Derna jako nejlepšího herce na festivalu v Cannes a dalších 36 výher a 103 nominací.

Nebraska (FDB: 69 %)

Čt 12. 03. 2015
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Alexander Payne

Herci Bruce Dern, Will Forte, June Squibb, Bob Odenkirk, Stacy Keach, Missy Doty, Mary Louise Wilson

Délka 110 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac