Na hraně zítřka: Zachráním lidstvo. Zn.: Každý den

  • Filmy a seriály
  • Autor Ondřej Janda
  • Foto HBO

Na hraně zítřka se Bill pohybuje každý den. Co ho naverbovali na sebevražednou misi proti mimozemšťanům, pořád dokola umírá a probouzí se v to samé ráno. Billa v akční komedii o časové smyčce hraje Tom Cruise v lákavě sebeironické poloze.

Málokdo v jakémkoliv filmu umře víckrát. A v málokterém filmu umírá postava, kterou hraje Tom Cruise. A filmů, v nichž je Tom Cruise záměrně vtipný, existuje jen pár. Ve smímku Na hraně zítřka Cruisův podplukovník Bill umírá každou chvíli na desítky způsobů – a je to velká legrace.
 
Bill je totiž hajzlík: samolibý armádní „píárista“, který se ostošest snaží vyhnout boji a místo toho veřejnosti láduje patetické proslovy o statečnosti. A že je jí potřeba, protože na Zemi útočí armáda Mimiků, mimozemských oblud vybavených chapadly a neuvěřitelnou obratností. Spojené síly zeměkoule chystají rozhodující útok, který by měl Mimiky vyštvat z naší planety jednou provždy. Bill je kvůli své zbabělosti degradován a vyslán do první linie – bez výcviku, bez zkušeností, bez ničeho.
 
Dojem, že půjde o drama o přežití, skončí brzo: Bill rychle sejde neslavnou smrtí. Ale předtím stihne omylem zabít cosi, co zapříčiní, že se probudí opět živý a zdravý ráno před invazí. A tak to jde znovu a znovu. Jedinou šancí, jak z bludného kruhu vybřednout, je spojit síly s elitní vojačkou Ritou, která má podobnou zkušenost. A rázem je z toho chytrá komedie.
 
Na hraně zítřka skvěle kombinuje zdánlivě nesourodé žánry: akční velkofilm, sci-fi o skocích v čase, romanci, videohru a komedii o polepšení hříšníka. Poslední poloha dominuje. Pamatujete si na film Na Hromnice o den více, kdy musel cynický reportér v podání Billa Murraye prožívat pořád dokola ten samý den, aby se z něj stal lepší člověk? Sobecký voják Bill si prochází tím samým – a zároveň zachraňuje lidstvo.
 
Akčním scénám nelze nic vytknout, jsou velkolepé a odkazují k minulosti skutečné i filmové: invaze se odehraje v Normandii, takže nelze nevzpomenout na skutečný Den D z druhé světové války i na jeho ztvárnění v Zachraňte vojína Ryana. Mimozemští útočníci jsou vymyšleni kreativně jako roj hmyzu. Souvislosti s videohrami spočívají v tom, že se Bill neustále učí, jak se dostat o „level“ dál. Romance mezi ním a krásnou Ritou nesmí chybět. A když se model „umřít a začít znovu“ vyčerpá, přeladí se film na zase trochu jinou notu. Na hraně zítřka je mimořádný počin jak v žánru „tak trochu jiných“ akčních sci-fi, tak i ve filmografii Toma Cruise.

Na hraně zítřka (FDB: 83.5 %)

Ne 26. 07. 2015
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Doug Liman

Herci Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson, Noah Taylor, Kick Gurry, Dragomir Mrsic

Délka 113 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac