Mládí uprostřed pekla

  • Filmy a seriály
  • Autor Veronika Fojtíková
  • Foto Cinemax

Působivý příběh lásky uprostřed válečného běsnění vypráví o tom, kterak i ve zlých časech lze najít smysl života.

Píše se rok 1914 a mladičká Vera vybojovala první velkou bitvu svého života – být jako žena přijata na prestižní univerzitu v Oxfordu tehdy nebylo rozhodně samozřejmé. Na kontinentu však mezitím zuří úplně jiné bitvy, do kterých jsou povoláni i její bratr, snoubenec a dva nejbližší přátelé. Stejně jako nespočet dalších mladíků se ze zákopů už nevrátí. Vera nechce sedět ze založenýma rukama a vydá se jako dobrovolnice na frontu ošetřovat raněné a umírající.

Drama natočené v roce 2014, Testament mládí, je založeno na válečných pamětech britské feministky a pacifistky Very Brittain. Je to bezprostřední svědectví o brutalitě a nesmyslnosti války stejně jako zrcadlo oné zvláštní doby, která přinesla hned dva světové konflikty – byla to doba kníratých mužů v legračních uniformách, mezi nimiž žena platila v podstatě za méněcenného člověka. Silnou výpověď Brittaininých deníků se nakonec povedlo až neobyčejně dobře přenést na stříbrné plátno.

Ještě o ní uslyšíme

Velký podíl na tomto úspěchu má Alicia Vikander, jedna z nejlepších hereček, o které jste nejspíš zatím slyšeli jen málo. Švédka začínala jako baletka, po několika menších rolích v severských seriálech se však dala na herectví. A to jí jde velice dobře: v roce 2012 dostala britskou cenu BAFTA za hlavní roli v dánském historickém dramatu Královská aféra, které navíc bylo nominováno na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Z letošního předávání Cen Akademie si „zlatého chlapíka“ dokonce odnesla za nejlepší vedlejší roli v dramatu Dánská dívka Toma Hoopera. V poslední době jste ji mohli vidět také například ve fantasy Sedmý syn nebo ve sci-fi Ex Machina.

I v Testamentu mládí podává Vikander mimořádný herecký výkon, když se ideály a životní radost její mladičké postavy postupně hroutí ve smutek. Ve filmu jí sekunduje celá řada také méně známých, ovšem špičkových herců. Kita Haringtona znáte jako Jona Sněha ze seriálové Hry o trůny a Velšana Tarona Egertona možná jako Eggsyho z přisprostlé komedie Kingsman: Tajná služba Matthewa Vaughna. A Emily Watson si vysloužila nominaci na Oscara hned za první roli, ve které se objevila před kamerou – to bylo v roce 1996 v dnes již klasice Prolomit vlny od Larse von Triera. Za svoje divadelní výkony získala mimo jiné Řád britského impéria.

Nejen silné obsazení dělá z Testamentu mládí téměř filmový manifest o tragédii celé jedné generace dospívajících dětí, které byly vrženy do pekla, jaké svět do té doby nepoznal. Velkolepé klasické drama je také o době, kterou si dnes mnozí lidé idealizují jako staré dobré časy. Staré tedy jsou, ale dobré rozhodně nebyly.

 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Testament mládí (FDB: 61.7 %)

Ne 03. 04. 2016
Uvidíte na Cinemax součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie James Kent

Scénář Juliette Towhidi

Herci Alicia Vikander, Kit Harington, Taron Egerton, Colin Morgan, Dominic West, Emily Watson, Joanna Scanlan

Délka 129 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac