Leviatan: Mořská nestvůra, která málem vyhrála Oscara

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto Cinemax

Leviatan je jméno biblické mořské nestvůry. Nebo i proslulé filozofické knihy, která tvrdí, že člověk je člověku vlkem. Leviatan se taky jmenuje jeden z nejlepších, nejoceňovanějších a nejpodmanivějších filmů loňska.

Ruský epos natočil Andrej Zvjagincev, autor ceněného Návratu. Kromě Bible a filozofie se inspiroval i dvěma skutečnými příběhy mužů, kteří se postavili moci a vzbouřili nespravedlnosti. Přesně to dělá i hlavní hrdina snímku Kolja, který se svou mladou ženou a dospívajícím synem z prvního manželství žije ve vlastnoručně postaveném domě blízko Barentsova moře. Místní zkorumpovaný starosta chce ovšem dům zbourat a je ochotný použít jakýchkoliv prostředků, aby Kolju zničil. 
 
Film, který se světu s úspěchem představil loni na festivalu v Cannes, získal Zlatý glóbus a skoro vyhrál i Oscara, je natočený jako pronikavá tragédie, doprovázená podmanivými obrazy velrybí kostry a vraků lodí a podmanivou starší hudbou Philipa Glasse. 
 
Pozornost ve světě ovšem vzbudil i svým politickým nábojem, mnozí v něm viděli totiž kritiku putinovského režimu. Podle Zvjaginceva ale Leviatan není přímým útokem na současného ruského prezidenta. „Náš skvělý spisovatel Saltykov-Ščedrin, který žil před dvěmi sty lety, řekl: když mě teď uspíte a vzbudíte za sto let, aniž bych se podíval z okna, mohl bych vám říct, co má Rusko za problémy – pití a zlodějnu. Korupce je v Rusku permanentní stav. Ale Evropa a USA obraz Ruska zjednodušují. Ano, tento režim začíná připomínat carismus. Ale život v Rusku je mnohem složitější, zajímavější a bohatší, než jak si myslí v Americe a Evropě. Neobhajuji Putina a jeho politiku, ale musí být nějaký důvod, proč má 85% podporu lidu. Proto se vyhýbám tomu, abych vynášel soudy nad jeho politikou, i když ji pociťuji a zajímám se o ni hlouběji, než dávám najevo. Nejsem ale moc šťastný, jak všichni zdůrazňují politický obsah Leviatanu. Ten film vypráví o životě v širším smyslu a měl by být vnímán jako něco víc než kritika zkorumpovaného systému,“ uvedl Zvjagincev v rozhovoru pro český deník E15.

Leviatan (FDB: 62.9 %)

So 06. 06. 2015
Uvidíte na Cinemax součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Andrej Zvjagincev

Herci Vladimir Vdovičenkov, Alexej Serebrjakov, Jelena Ljadova, Anna Ukolova, Roman Maďanov, Alexej Rozin, Sergej Pochodajev

Délka 130 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac