Jak je důležité míti vějíř

  • Filmy a seriály
  • Autor Josefína Smrčková
  • Foto AMC

Jak to dopadá, když se mezi spořádanou smetánkou najednou objeví lvice salónů, která chce ospalou a podle ní nudnou společnost trošku oživit?

Mladá Lady Windermerová žije ve šťastném manželství do doby, než začne svého muže podezřívat, že má milostnou aférku s lady Erlynnovou. Tato dáma na pobřeží Amalfi přijela teprve nedávno a provází ji ne zrovna lichotivá pověst – ovšem nic si z toho nedělá. Lady Windermerová je plna pochybností, čemuž napomáhá i lord Darlington, který by rád využil situace a lady svedl. Zápletka se možná zdá banální, ale to by ve hře nesměl být ještě ztracený a znovu nalezený vějíř, podivné účty a tajemství, jehož vyzrazení může navždy ovlivnit život některých ze zúčastněných.

Snímek je filmovou adaptací konverzační komedie od Oscara Wildea, jež navíc nesla podtitul Hra o slušné ženě. Dramatik původem z Irska děj zasadil do Londýna na konci 19. století a vtipně v něm glosuje upadající morálku a přetvářku společnosti. Poprvé měla hra premiéru v únoru 1892 v londýnském divadle St. James. Film se odehrává později, ve třicátých letech dvacátého století a hlavní protagonisty přenesl na italské pobřeží. Nicméně zápletka, ironický humor a vtipné dialogy zůstávají stejné jako v původní divadelní hře.

Vějíř lady Windermerové staví nejen na vynikající předloze, ale také na hereckých výkonech, a to především těch ženských. Helen Hunt (Po čem ženy touží, Lepší už to nebude) je jako paní Erlynnová sebevědomá a sarkastická, naopak Scarlett Johansson (Dívka s perlou, Ztraceno v překladu) překvapuje v roli nevinné a čisté lady Windermerové. Doplňují je britští gentlemani Stephen Campbell Moore ztvárňující svůdníka Darlingtona a Mark Umbers jako lord Windermere. Režie se ujal Mike Baker (Zabijte krále, Klub vyděračů) a podařilo se mu Wildův ostrovtip převést na filmové plátno v příjemných 89 minutách, ve kterých se ani nestihnete nudit.

Oscar Wilde na filmovém plátně

Strašidlo Cantervillské / 1989
Komediální horor z československé filmové produkce byste měli zhlédnout už jen proto, že Wildeových adaptací moc nemáme. Režisér Vít Olmer sice stojí za takovými filmy jako Playgirls a Waterloo po česku, ale Strašidlo Cantervillské patří spolu s Bony a klid k diváky i kritikou ceněným snímkům. Příběh vypráví o boji starého anglického strašidla proti Američanům a Wilde se neváhal strefovat do obou národů. Obsazení je také slibné – Jiří Bartoška, Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný nebo Eva Holubová.

Jak je důležité míti Filipa / 2002

Rupert Everett, Colin Firth, Reese Witherspoon či Judi Dench – to je jen pár jmen z hvězdného ansámblu romantické komedie z prostředí anglického venkova. Opět tu jde o muže, jenž se snaží svádět ženy i za cenu menších lží, a aristokraty, kteří mění názory častěji než punčocháče. Snímek zrežíroval Oliver Parker, pro něhož to nebyla ani první, ani poslední adaptace Wildeova díla.

Obraz Doriana Graye / 2009

Příběh o muži, který se děsí stárnutí natolik, že jeho největším přáním je, aby místo něj stárnul jeho vlastní portrét, patří mezi povinnou četbu. A co čert nechtěl, přání se mu vyplní. Jenže vše má svoje důsledky, a i když stopy hříchů a prožitých let nejsou vidět na jeho tváři, zanechávají nesmazatelné stopy na duši. Tento thriller s prvky hororu natočil opět Oliver Parker a hlavní role se ujal Ben Barnes (princ Kaspian z Letopisů Narnie).
 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Vějíř lady Windermerové (FDB: 76,1 %)

Út 06. 09. 2016
Uvidíte na AMC součást balíčků Multi a Kombi

Režie Mike Barker

Scénář Oscar Wilde (divadelní hra)

Herci Helen Hunt, Scarlett Johansson, Milena Vukotic, Stephen Campbell Moore, Mark Umbers, Roger Hammond, John Standing

Délka 93 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac