Garderobiér

  • Filmy a seriály
  • Autor Anna Fabianová
  • Foto HBO

Ian McKellen a Anthony Hopkins – dvě geniální herecké osobnosti se spolu sešly poprvé na plátně v příběhu o jednom neobyčejném přátelství a odvaze čelit nepřízni osudu i nepříjemnému konci.

Film Garderobiér je remakem stejnojmenné televizní adaptace z roku 1983, jejíž předlohou byla divadelní hra Ronalda Harwooda, kterou napsal na základě svých zkušeností garderobiéra u známého shakespearologa, britského herce a manažera Donalda Wolfita.

Příběh se odehrává za druhé světové války v Anglii, kdy se jedné noci chystá skupinka kočovných herců vystoupit v regionálním divadle s 227. reprízou inscenace Krále Leara. I přes zvuk dopadajících bomb a jekot sirén se všichni připravují na představení, jako kdyby se nic nedělo. Z rutiny je ale vytrhne zpráva, že jejich principál a zároveň představitel hlavní role Sir chybí. Jeho garderobiér Norman se ho snaží najít a představení zachránit, jenže opona se má zvedat už za hodinu a ve vzduchu visí palčivá otázka: „Objeví se Sir včas a bude vůbec schopen hrát?“

V původní verzi ztvárnili hlavní role britští herci Albert Finney a Tom Courtenay, oba za své výkony získali oscarovou nominaci a nastavili tak pro budoucí představitele jejich rolí laťku hodně vysoko. Režisér Richard Eyre (Iris, Zápisky o skandálu) vsadil na velšského herce Anthony Hopkinse, kterému svěřil roli Sira, a na jeho britského kolegu Iana McKellena, jehož obsadil jako Normana.

Tyto dvě hvězdy se na plátně sešly poprvé a spustily opravdový herecký koncert, Hopkins na adresu svého kolegy poznamenal: „Já jsem trochu vrtošivý, on je ta pravá hvězda.“ Faktem je, že oba podávají velmi sugestivní výkon – Hopkins je dojemný a McKellen krásně civilní.

Přesto, že je Garderobiér televizní film, jedná se spíše o divadelní kousek, protože se jeho děj kromě zákulisní šatny odehrává také na scéně. Anthony Hopkins si tak zahrál roli v roli – kromě Sira i postavu v inscenované hře Král Lear. „Není to čistě jen o divadle a o procesu hraní. Make-up, kostýmy a život v divadle jsou na tom to nejzajímavější,“ komentuje film režisér. Příběh o přátelství a věrnosti je založen na zvláštním vztahu šéfa a jeho podřízeného: „Je to typický vztah pán, sluha. Jsou na sobě vzájemně závislí,“ doplňuje Eyer.

Srovnání s původním filmem se mladší snímek neubrání, herecké výkony zůstávají stejně kvalitní, liší se spíše stylizací a celkovým pojetím výpravy. Obě verze ale nabízí propracované dialogy a vzdávají hold divadlu, lidem kolem něj a herectví samotnému.

 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Garderobiér (FDB: 75 %)

Čt 23. 06. 2016
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Richard Eyre

Scénář Richard Eyre, Ronald Harwood

Herci Anthony Hopkins, Ian McKellen, Vanessa Kirby, Emily Watson, Sarah Lancashire, Edward Fox, Tom Brooke

Délka 105 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac