Dvanáct rozhněvaných mužů

  • Filmy a seriály
  • Autor Ivana Petrová
  • Foto AMC

Rozehrát opravdu dobré filmové drama na minimálním prostoru může být pořádný oříšek. Režisér Reginald Rose natočil brilantní televizní hru a nepotřeboval k tomu mnoho, jen vynikající herce, výborného kameramana a vše dokreslil skvělou hudbou. Vznikla tak citlivá a někdy i šokující sonda do srdcí a myslích lidí, kteří nemají nic společného, jen to, že zasedli v soudní porotě.

Rozehrát opravdu dobré filmové drama na minimálním prostoru může být pořádný oříšek. Režisér Reginald Rose natočil brilantní televizní hru a nepotřeboval k tomu mnoho, jen vynikající herce, výborného kameramana a vše dokreslil skvělou hudbou. Vznikla tak citlivá a někdy i šokující sonda do srdcí a myslích lidí, kteří nemají nic společného, jen to, že zasedli v soudní porotě.

Základní myšlenkou filmu je, že i poněkud děsivá právní kausa, která vypadá naprosto jasně, by neměla být zplošťována a nahlížena prvoplánově, tak jak by si někteří zákonodárci možná představovali. Obžalovaným je osmnáctiletý mladík ze slumu, který zabil svého otce, bývalého trestance a násilníka. Všichni, až na jediného porotce, jsou přesvědčeni, že jde o jednoduchý, průhledný případ. Onen „porotcovský záškodník“ netvrdí, že je chlapec nevinný, ale průběh soudního řízení, obzvláště mladíkův obhájce, v něm vzbuzují dojem, že tady něco nesedí.

Ženám vstup zakázán

Režisér Rose velmi jemně, přesto do detailů vykreslil všechny různorodé postavy. V porotě usedl vlastník garáží plný rasových předsudků, spolu s ním klidný obchodník s cennými papíry, který nechce ustoupit z verdiktu vinný, ale také na první pohled moudrý prodavač, jenž ovšem volí vždy tak, aby nevypadl ze hry, tedy jak se říká, kam vítr, tam plášť. Poznáte však i typického hezounka z reklamní agentury a staříčka, který rozhodně ještě není senilní. Zajímavá je postava hodináře, emigranta, jenž si nadevše cení ideálů a demokratické svobody.

Na úspěchu filmu se podepsalo skvělé obsazení v čele s Henrym Fondou, jenž si jako porotce číslo osm dává záležet na tom, aby pomocí logických argumentů popostrčil ostatní ke změně verdiktu. I když to vypadá, že páni porotci jsou tvrdohlaví berani a nikdo a nic je nedokáže přesvědčit, pomaličku se v případu začínají objevovat drobné trhliny a také zcela nové důkazy. Semínko nejistoty i pochybností pomaličku klíčí.

S ubíhajícími minutami se dá vytušit, jak vše dopadne, přesto napětí nikam nemizí. Rose vybral opravdu skvělou „soudní dvanáctku“, herce, kteří předvádí celou škálu emocí a mění se jak chameleoni.

Kupříkladu Lee J. Cobb je úžasný coby samorostlý člověk, jehož mučí vzpomínky na vlastního syna. Ed Begley se vyloženě vyžívá v roli poněkud pokřiveného a vzteklého majitele garáže. Můžeme ještě zmínit E. G. Marshalla jako prudérního úředníka, Jacka Wardena, typického sportovního nadšence či Roberta Webbera, jako povrchního chlapíka z reklamky.

Pánové Rose, Lumet, Fonda a spol. drželi v úctyhodné vzdálenosti od místnosti porotců něžné pohlaví. Možná to není zrovna galantní, leč „dvanáctka“ si úplně vystačila sama, aniž by filmu ubylo na „půvabnosti“. Toto drama je zkrátka tak dobré a provokativní, že budete okouzleni i nadšeni zároveň.

Zajímavost

V roli porotce číslo jedenáct, hodináře, se představil Jiří Voskovec, který za svými americkými kolegy rozhodně nezaostával.
 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Dvanáct rozhněvaných mužů (FDB: 87,8 %)

Ne 17. 07. 2016
Uvidíte na AMC součást balíčků Multi a Kombi

Režie Sidney Lumet

Scénář Reginald Rose

Herci Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden

Délka 95 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac