Boj s větrnými mlýny

  • Filmy a seriály
  • Autor Ivana Petrová
  • Foto AMC

Jsou to už čtyři stovky let, co zemřel španělský spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra, ale jeho rytíř don Quijote je nesmrtelný. Ze stránek románu se probojoval na divadelní prkna i do filmu. Jak se zdá, boj s větrnými mlýny zase tak marný není…

Muž jménem La Mancha ‒ název filmu jasně říká, s kým budeme mít tu čest, s jedním z nejvysmívanějších, ale zároveň nejslavnějších rytířů. Samozřejmě nepřijdete ani o jeho nejvěrnějšího, trochu nabroušeného sluhu Sanchu, krásnou Dulcineu a také věrnou klisnu Rocinantu. Obrysy Cervantesova příběhu zůstávají zachovány, ale jsou rozšířeny ještě o jednu rovinu, o jeho samotného. Nejdříve je totiž zatčen autor her zesměšňujících církev, Cervantes, ve vězení se z něj pak stává Alonso Quijano a nakonec sehraje spoluvězňům divadelní kus, v němž se stane Quijotem. S tímto mixem altereg začali nejdříve na Broadwayi, kde vznikl velmi úspěšný muzikál, který se na začátku 70. let rozhodly v Hollywoodu přetavit do filmu.

Režisér Arthur Hiller měl vyloženě „čuch“ na herce. Quijota si zahrál Peter O'Toole, který se pro velké literární postavy snad narodil. V jeho podání je tento stárnoucí dramatik/rytíř přesně tím romantickým bláznem, který skáče do všeho rovnýma nohama a svět je jedno velké bojiště, na němž stojí za to bít se o každé zrnko prachu.

Vysoký, hubený herec vůbec nepůsobí vyžile, naopak udivuje svou neuvěřitelnou energií ‒ přesně tak si svého Quijota představoval určitě i Cervantes. A James Coco coby ironický Sancho je také vynikající. Tento herecký koncert maličko zadrhává, jakmile se na plátně objeví Sophia Loren. Což o to, když se rozdávaly půvaby, dostala vrchovatě, ale pěveckého talentu už tolik nepobrala, takže to drhnutí je doslovné. Mužské oko však jistě potěší a tudíž jí bude odpuštěno.

Tento film je možná neprávem opomíjen. Nepatří k vrcholným muzikálovým adaptacím (takové Zpívání v dešti rozhodně nepřekoná), ale obrazově a hudebně se nemá za co stydět. I přes některé slabší pěvecké výkony jde o koncert plný fantazie, skvěle načasovaných prostřihů a mísení několika rovin, které dohromady vytváří neuvěřitelný svět s nádechem klasických hollywoodských trháků z 50. let.

 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Muž jménem La Mancha (FDB: 90 %)

Ne 31. 07. 2016
Uvidíte na AMC součást balíčků Multi a Kombi

Režie Arthur Hiller

Scénář Dale Wasserman

Herci Peter O'Toole, Sophia Loren, James Coco, Harry Andrews, John Castle, Brian Blessed, Ian Richardson

Délka 132 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac